Alt ve üst abdominal cerrahi uygulanan hastalarda propofol ile sağlanan total intravenöz anesteziye (tiva) epidural yoldan perfüzyon şeklinde %0.5 bupivakain-fentanil kombinasyonu eklenmesinin hemodinamik stabilite ve propofol tüketimi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Alt ve üst abdomi̇nal cerrahi̇ uygulanan hastalarda propofol i̇le sağlanan total i̇ntravenöz anestezi̇ye (TİVA) epi̇dural yoldan perfüzyon şekli̇nde %0.5 bupi̇vakai̇n-fentani̇l kombi̇nasyonu eklenmesi̇ni̇n hemodi̇nami̇k stabi̇li̇te ve propofol tüketi̇mi̇ üzeri̇ne etki̇leri̇ni̇n karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 479982
  2. Yazar: ÖZCAN PİŞKİN
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜL EBRU GEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Çalışmamızda abdominal cerrahi uygulanan hastalarda propofol ile sağanan total intravenöz anesteziye (TİVA) epidural yoldan perfüzyon şeklinde % 0.5 bupivakain-fentanil kombinasyonu eklenmesinin hemodinamik stabilite ve propofol tüketimi üzerine etkilerini karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya alt ve üst batın cerrahisi planlanan 40 olgu kabul edildi. Hastalar sadece TİVA uygulanacak olanlar (Grup TİVA) ve TİVA ile birlikte lumbar epidural anestezi uygulanacak (Grup TİVA+LE) olanlar olmak üzere rastgele 20'şerli 2 gruba ayrıldı. Monitorizasyon sonrası Grup TİVA+LE hastalarına epidural kateter yerleştirilerek % 0.5 bupivakain 6 cc bolus olarak epidural kateterden yapıldı. Tüm hastalara anestezi indüksiyonu icin 1 mcg.kg-1 fentanil, 2 mg.kg-1 propofol ve 0.1 mg.kg-1 veküronyum İV uygulandı. Her iki gruba anestezi idamesi icin 6 mg.kg-1.st-1 propofol infüzyonu ile TİVA yapılırken; Grup TİVA+LE' deki olgulara ek olarak epidural kateterden 6 ml.st-1 bupivakain-fentanil kombinasyonu (% 0.5 bupivakain 62.5 mg, fentanil 100 mcg ile % 0.9 NaCl 35.5 ml) infüzyon fleklinde başlandı. Hastaların hemodinamik verileri, anestezik madde tüketimleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: We compared the effects of adding epidural perfusion of 0.5 % bupivakain-fentanyl combination to total intravenous anestesia (TIVA) with propofol on hemodynamic stabilation and propofol consumption in inferior and superior abdominal surgery Material and methods: 40 inferior or superior abdominal surgery planned patients were randomized in the study. The patients were randomized into 2 arms of both 20 patients, only TIVA applied group (Group TIVA) and TIVA with lumbal epidural anestesia applied group (Group TIVA+LE). After the monitorization a bolus of 6 cc 0.5 % bupivacain was infused through epidural catheter placed in the sitting position in the Group TIVA+LE. All patients received 1 mcg.kg-1 fentanyl, 2 mg.kg-1 propofol and 0.1 mg.kg-1 veküronium IV as anestesia induction. While the maintanance of anestesia was achieved with 6mg.kg-1.h-1 propofol infusion and TIVA in both groups, 6 ml.h-1 bupivacain-fentanyl combination (0.5 % bupivakain 62.5 mg, fentanyl 100 mcg ile 0.9 % NaCl 35.5 ml) was also induced through epidural catheter in Group TIVA+LE. Hemodynamic data of patients (heart rate [HR] and mean arterial pressure [MAP]), anesthetic drug consumption and costs of anesthesia were compared.