Euphorbıa cinsine ait bazı türlerin antimikrobiyal aktivitesinin incelenmesi
Investigation of the antimicrobial activity of some species belonging to genus euphorbia
  1. Tez No: 479985
  2. Yazar: MARYAM FAWZI SOLAIMAN ABAIS
  3. Danışmanlar: ASSOC. DR. TALİP ÇETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Beş Euphorbia türünden (Euphorbia amygdaloides var. amygdaloides, Euphorbia amyrsinites, Euphorbia helioscopia subsp. helioscopia, Euphorbia characias ve Euphorbi paralias) elde edilen ekstraktların Bacillus subtilis, Enterococcus faecium, Enterococcus faecalis, Enterobacter aerogenes, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus epidermidis, Salmonella infantis, Salmonella typhimurium, Salmonella kentucky, Salmonella enteritidis, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas fluorescens ve Candida albicans'a karşı sergiledikleri antimikrobiyal aktivite disk difüzyon ve Minimum inhibisyon konsantrasyonu (MİK) yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Bitki ekstraktlarının yalnızca altı bakteri türüne (S. aureus, E. faecium, E. faecalis, P. florescens, S. epidermidis, E. coli ve C. albicans) karşı etkili oldukları tespit edilmiştir. Ulaşılan sonuçlar, Euphorbia türlerinden elde edilen ekstraktların test edilen mikroorganizmaların gelişimini farklı oranlarda engellediğini, üç farklı lokaliteden (I, II, III) toplanan E. characias türünün üçüncü (III) lokalite örneğinin altı mikroorganizma üzerinde etkili olduğu, en yüksek etkisini ise E. faecium'a karşı (13 mm) gösterdiği, I ve II'inci lokalitelerden toplanan örneklerin ise E. faecium, S. epidermidis ve S. aureus'a karşı etki gösterdiği (7-12,33 mm), E. myrsinites, E. amygdaloides var. amygdaloides'e ve E. helioscopia subsp. helioscopia'nın E. faecium, C. albicans, S. aureus, ve S. epidermidis'e karşı antimikrobiyal etkinlik sergiledikleri saptanmıştır. E. paralias'ın altı mikroorganizmaya karşı antimikrobiyal etkinlik göstermiş en yükseksek etkinliği 17 mm inhibisyon zonu E. faecium karşı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial activity of five Euphorbia Extracts species (Euphorbia amygdaloides var. amygdaloides, Euphorbia amyrsinites, Euphorbia helioscopia subsp. helioscopia, Euphorbia characias and Euphorbia paralias) tested against Bacillus subtilis, Enterococcus faecium, Enterococcus faecalis, Enterobacter aerogenes, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus epidermidis, Salmonella infantis, Salmonella typhimurium, Salmonella kentucky, Salmonella enteritidis, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas fluorescens and Candida albicans by using disk diffusion and Minimum inhibitory concentration (MIC) methods. plant extracts have been found to be effective against only six microorganizm strains (S. aureus, E. faecium, E. faecalis, P. florescens, S. epidermidis, E. coli and C. albicans). Results achieved, Extracts from Euphorbia species inhibit the development of tested microorganisms at different rates, and E. characias collected of three diferant locations of (I, II, III). E. characias III was found to be effective for six microorganisms and ghe highest effect of it was against E. faecium (13 mm) , I and II was effective against E. faecium, S. epidermidis and S. aureus (7-12-33 mm), E. myrsinites, E. amygdaloides var. amygdaloides and E. helioscopia subsp. helioscopia, exhibited antimicrobial activity against E. faecium, C. albicans, S. aureus, and S. epidermidis. E. paralias and showed the highest activity against E. faecium at a 17 mm inhibition zone.