Investigation of the antimicrobial activity of some species belonging to pinaceae family
Pinaceae familyasina ait bazi taksonlarin antimikrobiyal aktivitesinin incelenmesi
  1. Tez No: 479987
  2. Yazar: HEND M.E. EMHEMED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Mikrobiyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Botany, Microbiology, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, bazı tıbbi ve aromatik bitkilerden su buharı distilasyonu yöntemi ile elde edilen uçucu yağın patojen mantar ve bakteriler üzerindeki antimikrobiyal etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada Karaçam (Pinus nigra subsp. pallasiana), Kazdağı göknarı (Abies normanniana subsp. equi-trojani), Sarıçam (Pinus sylvestris), Doğu ladini (Picea orientalis), Kızılçam (Pinus brutia), Toros sediri (Cedrus libani) taksonlarının her birinden elde edilen uçucu yağlar daha sonra Gram-pozitif bakterilere: Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Enterococcus faecium, Enterococcus faecalis, Klebsiella pneumoniae ve Bacillus subtilis ve Gram-negatif bakterilere: Salmonella typhimurium, Salmonella kentucky, Salmonella infantis, Salmonella enteritidis, Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Pseudomonas aeruginosa ve Pseudomonas fluorescens patojen bakterilerine ve patojen mantar Candida albicans'a karşı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the antimicrobial effect of the essential oil obtained by steam distillation method from some Pinaceaea species on pathogenic fungi and bacteria.In this study oil was extracted from Pinus nigra subsp. pallasiana, Abies normanniana subsp. equi-trojani, Pinus sylvestris, Picea orientalis, Pinus brutia and Cedrus libani then tested against Gram-positive bacteria: Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Enterococcus faecium, Enterococcus faecalis, Klebsiella pneumoniae and Bacillus subtilis. Gram-negative bacteria: Salmonella typhimurium, Salmonella kentucky, Salmonella infantis, Salmonella enteritidis, Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Pseudomonas aeruginosa and Pseudomonas fluorescens, and fungi; Candida albicans.