Bazı Taraxacum wiggers türlerinin terpenik bileşikleri ve flavonoitleri üzerinde araştırmalar
The investigation on the terpenoids and flavonoids some Taraxacum species
  1. Tez No: 163947
  2. Yazar: AYDIN ALPER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN ŞARER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bazı Taraxacum Wiggers Türlerinin Terpenik Bileşikleri ve Flavonoitleri Üzerinde Araştırmalar Asteraceae (Compositae) familyasının bir üyesi olan Taraxacum cinsinin dünyada 35 seksiyonda toplanan yaklaşık 2000 türü bulunmaktadır. Türkiye'de 1 1 seksiyona ait 48 tür ise doğal olarak yetişmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de doğal olarak yetişen ve ikisi endemik olan, farklı seksiyonlardaki üç Taraxacum türü; Taraxacum buttleri Van Hoest (Sect. Erythrosperma), Taraxacum revertens G. Hagl. (Sect. Vulgaria - endemik) ve Taraxacum farinosum Hauskkn. & Bornm. (Sect. Spuria - endemik) terpenik bileşikleri ve flavonoitleri açısından incelenmiştir. Taraxacum cinsi üzerinde yapılan çalışmalarda; pek çok farklı biyolojik etkiler saptanmış olup, bu biyolojik etkilerin çoğunun flavonoit ve terpenik bileşiklerden ileri geldiği açıklanmıştır. Taraxacum' lar üzerinde bu güne kadar yapılan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Araştırmamız konusunu oluşturan Taraxacum buttleri, Taraxacum revertens ve Taraxacum farinosum bugüne kadar üzerinde çalışma yapılmamış türlerdir. Bu çalışmada, üç türe ait bitki örneklerinin kök ve herbalarının etil asetat, hekzan ve etanollü ekstreleri hazırlanarak İTK yöntemiyle terpenik bileşikleri ve flavonoitleri yönünden incelenmiş ve bu bileşikler açısından en zengin ekstrelerin etanollü ekstreler olduğu saptanmıştır. Bitki örneklerinden hazırlanan ekstrelerin antimikrobiyal ve analjezik etkileri de araştırılmıştır. Bu amaçla, antifungal aktivite tayininde agar tüp dilüsyon tekniği ve antibakteriyal aktivite tayininde agar difuzyon tekniği kullanılmıştır. Antifungal aktivite tayininde T. buttleri, T. revertens ve T. farinosum kök ve herba ekstreleri Microsporum canis ve Trichopyton longijusus'a karşı önemli, Aspergillus flovus'a karşı ise zayıf antifungal etki göstermiştir. Bitkilerin kök ve herba ekstrelerinin antibakteriyal tayininde ise T. buttleri kök ekstresi Staphylococcus aureus, T. revertens kök ekstresi Pseudomonas aeruginosa, T. farinosum kök ekstresi Staphylococcus aureus ve Salmonella typhi, T. revertens herba ekstresi Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa 'ya karşı önemli, T. buttleri herba ekstresi Escherichia coli, T. revertens herba ekstresi Salmonella typhi 'ye karşı zayıf antibakteriyal etki göstermiştir. Analjezik aktivite tayininde farelere uygulanan asetik asit kıvranma testi sonucunda, etanollü ekstrelerin tümünün analjezik etkili oldukları saptanmıştır. YBSK analizleri ile kök ve herba ekstreleri terpenik ve flavonoit bileşikleri açısından kıyaslanmıştır. T. buttleri, T. revertens, T. farinosum kök ve herba ekstrelerinde etken madde izolasyonu için KK ve preparatif İTK yöntemlerinden yararlanılmış; T. buttleri kök ekstresinden taraksinik asit 1-O-B-glukopiranosil esteri (seskiterpen lakton), T. revertens herba ekstresinden kersetol (flavonoit) ve T. farinosum kök ekstresinden taraksasterol (triterpen) izole edilmiştir. Bileşiklerin yapı tayininde UV, MS ve 'H-NMR, spektral yöntemlerinden yararlanılmıştır. Anahtar Sözcükler : Analjezik etki, Antimikrobiyal etki, Flavonoitler, Taraxacum sp., Terpenik bileşikler
Özet (Çeviri)
The Investigation on the Terpenoids and Flavonoids of Some Taraxacum Species Taraxacum genus, which belongs to the Asteraceae (Compositae) family has about 2000 species under the 35 sections in the world. The 48 species belonging to 1 1 sections are naturally found in Turkey. In this study, the terpenoid and flavonoid contents of 3 Taraxacum species from different sections; Taraxacum buttleri Van Hoest (Sect. Erythrosperma), Taraxacum revertens G. Hagl. (Sect. Vulgaria- endemic) and Taraxacum farinosum Hauskkn. & Bornm. (Sect. Spuria-endemic) growing in Turkey were investigated. Many different biological activities of Taraxacum genus were determined in the earlier reports. Actually, the terpenoids and flavonoids play a role of showing the most of these biological activities. The studies on Taraxacum species are limited and Taraxacum buttleri, Taraxacum revertens and Taraxacum farinosum have not been investigated so far. In this study, root and herb extracts of these three species were prepared by using ethyl acetate, hexane and ethanol. The terpenoids and flavonoids of the plants were examined by TLC method and the ethanolic extracts of root and herb samples were found to be rich in flavonoid and terpenoid contents. The antimicrobial and analgesic activities of the root and herb extracts were also screened. Agar tube dilution test was used for antifungal activity of investigated extracts. Root and herb extracts of T. buttleri, T revertens and T farinosum have shown significant activity against Microsporum canis and Trichopyton longifusus and weak activity to Aspergillus flavus. The root and herb extracts were also screened for their antibacterial activities by using the agar well difussion method. The results showed that the root extracts of T. buttleri and T. revertens had a significant effect against Staphylococcus aureus and Pseudomonas aeruginosa, respectively. T revertens herb extract showed good activity to Staphylococcus aureus and Pseudomonas aeruginosa. In addition to this, T. farinosum root extract was active to Staphylococcus aureus and Salmonella typhiOn the other hand, the herb extract of T. buttleri exerted a weak activity against Escherichia coli and T. revertens herb extract exhibited a weak activity to Salmonella typhi. As a result of the analgesic activity determined by acetic acid induced writhing test, all the ethanolic extracts of the samples were found to have analgesic effects. The root and herb extracts of the three samples were compared according to their terpenoids and flavonoids contents by using HPLC technique. A sesquiterpene (taraxinic acid 1-0~P- glucopyranoside) from root extract of T. buttleri, a flavonoid aglycon (quercetin) from herb extract of T revertens and a triterpene (taraxasterol) from root extract of T. farinosum were isolated by CC and preparative TLC. Their structures were established by spectral methods (UV, MS, !H-NMR). Key Words : Analgesic activity, Antimicrobial activity, Flavonoids, Taraxacum sp., Terpenoids