Pd-1 gen polimorfizminin (PD-1.5 C/T) Türk kolorektal kanserli hastalarda araştırılması
Investigation of pd-1 gene polymorphism (PD-1.5 C/T) in Turkish patients with colorectal cancer
  1. Tez No: 479998
  2. Yazar: YOSRA MOHAMED K. LAMAMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Aktive edilmiş T hücreleri tarafından ifade edilen programlanmış ölüm-1 (PD-1), bağışıklık ve tolerans sırasında T hücresi görevinin düzenlenmesiyle ilgili bir inhibitör hücre yüzeyi reseptörüdür. İmmun yanıtla ilişkili genlerin kanser ile ilişkileri kurulmuştur. Bu çalışma, kolorektal kanserli (CRC) hastalarda PD-1.5(C/T) polimorfizmini araştırmaktadır. PCR-RFLP kullanarak 249 Türk bireyde (CRC'si olan 99 hasta ve kontrol olarak 150 sağlıklı birey) PD-1.5(C/T) polimorfizmi araştırıldı. CRC'li hastalar ile sağlıklı kontrol grubu arasında PD-1.5(C/T) genotip dağılımı istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0.003).
Özet (Çeviri)
Programmed death-1 (PD-1), expressed by activated T cells, is an inhibitory cell surface receptor concerned in the regulation of T cell task during immunity and tolerance. The associations of the immune response-related genes with cancer have been established. This study investigates PD-1.5 (C/T) polymorphism in patients with colorectal cancer (CRC). PD-1.5 (C/T) polymorphism was investigated in 249 Turkish subjects (99 patients with CRC and 150 healthy individuals as controls) by using polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP). The distribution of PD-1.5 (C/T) genotypes between the patients with CRC and healthy controls were significantly different (p=0.003).