Gökkuşağı alabalıklarında (Onchorhynchus mykiss) lactococcus garvieae enfeksiyonuna karşı sakal likeni (Usnea barbata) sulu metanolik özütünün antimikrobiyal etkilerinin in vivo belirlenmesi
Investigation of in vivo antimicrobial effects of beard lichen aqueous methanolic extract in rainbow trout (Onchorhynchus mykiss) against lactococcus garviae infection
  1. Tez No: 479999
  2. Yazar: ABDULWAHID MOHAMED SIRTIYAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Su Ürünleri, Allergy and Immunology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, gökkuşağı alabalıklarında (Onchorhynchus mykiss), Lactococcus garvieae enfeksiyonuna karşı, sakal likeni (Usnea barbata) sulu methanolik özütünün tedavi edici etkileri tespit edilmiştir. Dört farklı özüt konsantrasyonu (0 mg/100 µl (Kontrol), 4 mg/100 µl, 8 mg/100 µl, 12 mg/100 µl) ve sonuçları karşılaştırabilmek için iki farklı antibiyotik, florfenikol ve eritromisin, L. garvieae'nin intramasküler inokülasyonu sonrasında günde iki kere tüm gruplardaki balıkların her birine oral yolla, besleme enjektörü kullanılarak verilmiştir. Çalışma 10 gün boyunca sürmüş ve 0, 3, 7 ve 10. günlerde kan örnekleri alınmış ve immünolojik yanıtlar belirlenmiştir. Çalışmada, süperoksit radikal salınımları 12 mg sakal likeni grubunu florfenikol ve eritromisin gruplarında kontrol grubuna kıyasla artmıştır (P0,05). Myeloperoksidaz aktivitesi antibiyotik gruplarında genel olarak artış göstermiştir. Genel olarak myeloperoksidaz aktivitesi tüm gruplarda kontrol grubuna göre artış göstermiştir. Deneme gruplarındaki bazı hematolojik parametreler artış göstermiş olsa da bu artış istatistiki açıdan farklılık oluşturmamıştır. Çalışmanın 7. gününde kan parametreleri 4 mg sakal likeni grubunda artmıştır. Yaşam oranı kontrol grubunda %46,15 olarak tespit edilmiştir. Kontrol grubu ve 12 mg sakal likeni grubu arasında kayda değer bir farklılık olmamıştır (P>0,05). Diğer tüm deneme gruplarının yaşama oranları kontrol grubuna göre yüksek tespit edilmiştir. En yüksek yaşama oranı Florfenikol grubunda (% 82,69) tespit edilmiştir. 4 mg sakal likeni, 8 mg sakal likeni ve eritromisin gruplarının yaşama oranı sırasıyla % 73,08, % 65,38 ve % 80,77 olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, sakal likeni sulu methanolik özütü 4 mg/17,41g canlı ağırlık/gün dozunda alabalıklarda Lactococcus garvieae enfeksiyonuna karşı etkili bir terapötiktir
Özet (Çeviri)
In this study, therapeutical effects of aqueous methanolic extracts of beard lichen (Usnea barbat) against Lactococcus garvieae in rainbow trout (Onchorhynchus mykiss) were investigated. Four different concentration of extract (0 mg/100 µl (Control), 4 mg/100 µl, 8 mg/100 µl, 12 mg/100 µl) and also to compare results two different type of antibiotic such as florfenicol and eritromycine were given orally using feeding needle to the each individual in all experimental group twice in a day after intramuscular inoculation of L. garvieae. The study was maintained during 10 days and every 0, 3rd, 7th and 10th day of the study, blood was collected and immune responses were determined. In the study, superoxide radical realizing was increased in 12 mg beard lichen, florfenicol and eritromycine compared to control (P0.05). Myeloperoxidase was generally significantly increased in all antibiotic groups. Florfenicol group at the 7th day of the sampling time (P0.05). All the other groups' survival rate was significantly increased compared to control. The highest survival rate was found in florcenicol group (82.69 %). 4 mg beard lichen group, 8 mg beard lichen group and eritromycine group survival rate was investigated as 73.08 %, 65.38% and 80.77% respectively. According to our results, beard lichen methanolic extract is an effective therapeutic against L. garvieae infection in rainbow trout at the dose of 4 mg/32,34g body weight/day.