Rozasea'lı hastalarda vasküler endotelyal büyüme faktör polimorfizminin araştırılması
The investigation of vascular endothelial growth factor polymorphism in patients with rosacea
  1. Tez No: 361455
  2. Yazar: YILDIZ KANTARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. SİBEL ERSOY EVANS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Rozasea kronik, inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Patogenezi tam olarak bilinmemekle birlikte rozasea gelişiminde vasküler bir anormalliğin rol oynadığı düşünülmektedir. Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) anjiyogenez, vasküler geçirgenlik artışı ve inflamasyonda görev alan, endotele özgü bir büyüme faktörüdür. Rozaseada VEGF'in etkisini araştıran çalışmalarda dokuda VEGF ve reseptörlerinin ekspresyonunda artış izlenmiştir. Çalışmamızda rozasea hastalarında VEGF (+405C/G), VEGF (-460T/C), VEGF (-1540C/A), VEGF (-1451C/T) ve VEGF (-1512Ins18) gen polimorfizmleri ile VEGF, VEGFR-1 ve VEGFR-2 düzeyleri incelendi. Çalışmaya yaş ve cinsiyet uyumlu rozasea tanısı almış 100 hasta ve 100 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri hasta takip formuna kaydedildi. Tüm katılımcılardan tam kan ve serum örnekleri toplandı. PCR ve elektroforez yöntemleriyle VEGF polimorfizmi; ELİSA yöntemi ile VEGF, VEGFR-1 ve VEGFR-2 serum konsantrasyonları incelendi. Çalışmaya katılan hastaların % 77'si (n=77) kadın, % 23'ü (n=23) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 44,6 ± 12,5 yıl olarak hesaplandı. Eritematotelenjiektatik (ET) tip rozaseanın en sık görülen tipiydi ve rozasea hastalarının % 95'inde (n=95) değişen şiddette göz bulguları saptandı. Rozasealı hastalarda VEGF (+405 C/G)'nin hem homozigot hem de heterozigot polimorfizm sıklığı kontrollerden yüksekti (p=0,017). VEGF (+405 C/G)'nin heterozigot polimorfizmi rozasea riskini 1,7 kat arttırırken homozigotlarda artış 2,3 kattı (p=0,017). Eritematotelenjiektatik (ET) rozasea şiddeti ile VEGF (+405 C/G) polimorfizmi arasında ve fimatöz rozasea şiddeti ile VEGF (-460 T/C) polimorfizmi arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir korelasyon bulundu (p=0,002 ve p=0,01 ).
Özet (Çeviri)
Rosacea is a chronic inflammatory skin disease. Its pathogenesis remains unclear, but many studies suggest a vascular etiology. Vascular endothelial growth factor is an endothelial specific growth factor which plays an important role in angiogenesis, vascular permeability and inflammation. In studies investigating the role of VEGF in pathogenesis of rosacea, increased expression of VEGF and its receptors have been detected. We investigated VEGF (+405 C/G), VEGF (-460T/C), VEGF (-1540C/A), VEGF (-1451C/T) and VEGF (-1512Ins18) polymorphisms and serum level of VEGF, VEGR-1, VEGFR-2 in patients with rosacea. 100 rosacea patients and 100 age and sex-matched controls were included in the study. Demographic and clinical features of the patients were recorded. Blood and serum samples were collected. PCR and gel electrophoresis is used to detect VEGF polymorphism and serum VEGF, VEGFR1, VEGFR2 levels were analyzed with ELISA. % 77 of the patients were female, % 23 were male. Mean of age was 44,6 ± 12,5 years. Erythematotelangiectatic (ET) rosacea was the most common subtype recorded and ocular involement with variable severity was detected in % 95 of rosacea patients. Both homozygous and heterozygous polymophism of VEGF (+405 C/G) was more frequent in rosacea patients compared to control group (p=0,017). Heterozygous polymophism of VEGF (+405 C/G) increased rosacea risk 1,7-fold whereas homozygous polymorphism increased rosacea risk 2,3-fold. A positive correlation between severities of ET rosacea and (+405 C/G) polymorphism and phymatous rosacea and VEGF (-460 T/C) polymorphism was found (p=0,002 ve p=0.01).