Psöriazis'li hastalarda vasküler endotelyal büyüme faktör polimorfizminin araştırılması
  1. Tez No: 359173
  2. Yazar: TUBA BOZDUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİLAY LAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
BOZDUMAN T. , Psöriazis'li hastalarda vasküler endotelyal büyüme faktör polimorfizminin araştırılması. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı uzmanlık tezi. Ankara, 2014. Psöriazis kronik, hiperproliferatif bir deri hastalığıdır. Lezyonlu deride inflamatuvar hücreler artmakta ve mikrovasküler değişiklikler meydana gelmektedir. Çalışmalarda psöriazisli hastalarda vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) düzeyleri yüksekliği gösterilmiştir. VEGF geninin polimorfik olduğu bilinmektedir ve psöriazisle VEGF polimorfizmi ilişkisini gösteren sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada Türk populasyonunda psöriazise duyarlılığın, VEGF (+405C/G), VEGF (-460T/C), VEGF (-1540C/A), VEGF (-1451C/T) ve VEGF (-1512Ins18) gen polimorfizmleri ile ilişkisinin açığa çıkarılması ve bu genetik varyasyonların VEGF, VEGFR-1 ( fms like tirozin kinaz-1; flt-1) ve VEGFR-2 (kinaz domain region KDR; flk-1), protein düzeyine etkilerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yaş ve cinsiyet uyumlu 100 psöriazisli hasta ve 100 sağlıklı kontrol grubundan tam kan ve serum örnekleri toplandı. Tam kan örneklerinden DNA izolasyonu sonrası, belirlenen bölgeler polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile çoğaltıldı. PCR ürünleri VEGF polimorfizmlerine özgü restriksiyon endonükleaz enzimleri kullanılarak kesildi. Kesim ürünleri agaroz jel elektroforezinde yürütüldü ve bireyler bant sayılarına göre normal, homozigot, heterozigot olarak tanımlandı. Psöriazis risk değerlendirmeleri SPSS v21.0 ve haplotip analizleri Haplotype Analysis v1.04 programları kullanılarak yapıldı. ELİSA yöntemiyle serum VEGF, VEGFR1, VEGFR2 düzeyleri analiz edildi ve bunların haplotipler ile ilişkisi istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Bozduman T. , The investigation of vascular endothelial growth factor polymorphism in patients with psoriasis. Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Medical Biochemistry Thesis, Ankara, 2014. Psoriasis is a chronic, hyperproliferative skin disease. Microvascular changes occur and inflammatory cells are increased in the lesional skin. In studies, high levels of vascular endothelial growth factor (VEGF) have been shown in patients with psoriasis. VEGF gene is known as a polymorphic gene and limited studies exist showing the relationship between VEGF polymorphisms with psoriasis. This study aimed to reveal the relationship between VEGF (+405 C/G), VEGF (-460T/C), VEGF (-1540C/A), VEGF (-1451C/T) and VEGF (-1512Ins18) polymorphisms with psoriasis susceptibility in Turkish population, and analyze the effects of these genetic variations to VEGF, VEGFR-1 (fms-like tyrosine kinase-1, flt-1) and VEGFR-2 (kinase domain region KDR, flk-1) protein levels. For this purpose, whole blood and serum samples were collected from age and sex matched 100 patients with psoriasis and 100 healthy controls. After DNA isolation from whole blood samples, the selected regions were amplified by using ploymerase chain reaction (PCR). PCR products was cut with restriction endonuclease enzymes that are specific for VEGF polymorphisms. Cutting products were carried on agarose gel electrophoresis and individuals were identified as normal, homozygote, heterozygote according to the number of bands. Psoriasis risk assessment was performed using SPSS v21.0 and haplotype analyzes were performed using Haplotype Analysis v1.04 programs. Serum VEGF, VEGFR1, VEGFR2 levels were analyzed with ELISA and their association with haplotypes were statistically evaluated.