Bazı Kuaterniyon Sayı Dizileri ve özellikleri
Some Quaternion Number Sequences and their properties
  1. Tez No: 480027
  2. Yazar: HANİFİ ÇELİKTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu üzerine literatür bilgisi, tezin amaç ve kapsamı verilmektedir. İkinci bölümde, kuaterniyonlar üzerine tez çalışmasında gerekli temel tanımlar, kavramlar ve teoremler sunulmaktadır. Tezin son bölümünde, Fibonacci, Lucas, Pell, Pell-Lucas, Jacobsthal ve Jacobsthal-Lucas kuaterniyonlarının bazı cebirsel özellikleri ve bu kuaterniyonlar için bazı özdeşlikler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three sections. In the first section, the literature knowledge on the topic of thesis, the aim and scope of this thesis have been given. In the second section, the basic definitions, concepts and theorems required for this thesis on quaternions have been presented. In the last section of this thesis, some algebraic properties of Fibonacci, Lucas, Pell, Pell-Lucas, Jacobsthal and Jacobsthal-Lucas quaternions have been given. Also, in this last section, some identites for these quaternions have been presented.