Kuadra mersenne-jacobsthal ve kuadra mersenne-pell dizileri üzerine bazı cebirsel özdeşlikler
Some algebraic identities on quadra mersenne-jacobsthal and quadra mersenne-pell sequences
  1. Tez No: 778548
  2. Yazar: SENANUR ÇAKACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÖZKAN KIZILIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kuadra Mersenne-Jacobsthal, kuadra Mersenne-Pell dizileri ve bu dizilerin kuarterniyonlarının incelendiği bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, teze giriş verilmiştir ve literatür özetlenmiştir. İkinci bölümde, tez için kullanılacak olan Pell, Jocabtshal, Fibonacci, Mersenne ve Lucas sayı dizileri tanımlanarak tezin ilerleyen bölümlerinin daha iyi kavranması açısından bu sayı dizilerinin Binet formülleri ve üreteç fonksiyonları verilmiştir. Üçüncü bölümde, bu tez ile birlikte literatüre kazandırılacak olan kuadra Mersenne-Jacobsthal ve kuadra Mersenne-Pell sayı dizilerini tanımlanmıştır. Bu sayı dizilerinin Binet formülleri ve üreteç fonksiyonları oluşturulmuştur. Dördüncü bölümde, ilk olarak kuaterniyon kavramı tanımlanmış ve bazı özellikleri verilmiştir. Daha sonra Pell, Jocabtshal, Fibonacci, Mersenne ve Lucas kuaterniyonlarının bazı özellikleri verilmiştir. Beşinci bölümde kuadra Mersenne-Jacobsthal ve kuadra Mersenne-Pell kuaterniyonları tanımlanmış ve bu kuaterniyonlar için Binet formülleri, üreteç fonksiyonları ile bazı bağıntılar verilmiştir. Altıncı bölümde yani son bölümde de genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, in which quadra Mersenne-Jacobsthal, quadra Mersenne-Pell sequences and their quaternions are examined, consists of six chapters.In the first chapter, an introduction to the thesis is given and the literature is summarized. In the second part, Pell, Jocabtshal, Fibonacci, Mersenne and Lucas number sequences to be used for the thesis are defined and Binet formulas and generating functions of these number sequences are given in order to better understand the later parts of the thesis. In the third chapter, quadra Mersenne-Jacobsthal and quadra Mersenne-Pell number sequences, which will be brought to the literature with this thesis, are defined. Binet formulas and generating functions of these number sequences were created. In the fourth chapter, firstly the concept of quaternion is defined and some of its properties are given. Then, some properties of Pell, Jocabsthal, Fibonacci, Mersenne and Lucas quaternions are given. In the fifth chapter, quadra Mersenne-Jacobsthal and quadra Mersenne-Pell quaternions are defined and Binet formulas for these quaternions and some relations with generating functions are given. In the sixth chapter, that is, in the last chapter, a general evaluation has been made.