Su ürünleri yetiştiriciliğinde ürün destekleme politikalarının değerlendirilmesi
Evaluation of product supports policies in aquaculture
- Tez No: 480041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURALİ DANABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı, toplam üretim miktarlarına göre sınıflandırılmış olan işletmeleri baz alarak Türkiye'de uygulanan su ürünleri yetiştiriciliğinde ürün destekleme politikalarını incelemek, bu sınıflandırmalara göre destekleme sistemlerinin uygulanışı, yapısı ve işlevi hakkındaki fikirlere göre mevcut durumu değerlendirmektir. Tesislerin üretim kapasitelerine göre 4 sınıf (A, 0-29,99 ton/yıl; B, 30-249,99 ton/yıl; C, 250-499,99 ton/yıl ve D, 500 ton/yıl ve üzeri) oluşturulmuştur. Araştırmada, her sınıfta tüm Türkiye'den rastgele seçilmiş olan 25 (yirmi beş) adet tesis olmak üzere toplamda 100 (yüz) adet tesis kullanılmıştır. Tüm sınıfların (A, B, C ve D Sınıfları) su ürünleri desteklemeleri hakkında edindikleri bilgileri, çoğunluk itibariyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlükleri yetkililerinden (sırasıyla, % 28, 32, 28 ve 44) aldıkları belirlenmiştir. Düşük kapasiteli tesisler (A Sınıfı) destekleme miktarlarının yetersiz olduğunu, ama tüm sınıflar çoğunlukla devam etmesi gerektiğini bildirmişleridir. Desteklemelerin, tesislerin kapasitelerinin artmasına paralel olarak (B, C ve D Sınıfları) artan oranlarda tesislerin kapasite artışında etkili olduğu (sırasıyla, % 56, 64 ve 72); mekanizasyona ve yetersiz olsa da pazarlama ve markalaşmaya artan oranlarda katkıda bulunduğu belirlenmiştir. Destek miktarlarının araştırma sınıflarında kapasite artışına göre doğal olarak arttığı gözlenmiştir. Tüm sınıflarda, desteklemelerin üreticilerin görüşleri de alınarak geliştirilmesi gerektiği bildirilmiş ve destekleme miktarının arttırılması, kg başına verilen destek miktarının arttırılması, yem desteği, ekipman ve personel desteğinin verilmesi ve yavru desteğinin tekrar verilmesi talep edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the product support policies applied in aquaculture in Turkey, based on the classified fish farms according to total production amount, and evaluation of present situation according to ideas about applications, structures and functions of support systems. It was formed 4 groups (A, 0-29.99 tons/year; B, 30-24.99 tons/year; C, 250-499.99 tons/year, and D, 500 tons/year and above) according to total production capacities of the fish farms. In the study, totally 100 (a hundred) fish farms and 25 (twenty five) fish farms in every group randomly chosen from Turkey were used. It was determined that the information about fisheries supports in all groups (A, B, C, and D Groups) are mostly obtained from authorities in Province / District Directorate of Food, Agriculture and Livestock (respectively, 28, 32, 28, and 44). Low capacity fish farms (A Group) reported that the support amount is insufficient; but, all groups mostly reported that it have to continue. It was defined that the supports was increasingly effective in capacity increase of fish farms (respectively, 56, 64, and 72 %) in parallel with increasing of product capacities (B, C, and D Groups); and increasingly contribute in mechanizationand marketing and branding as insufficiently. It was observed that the support amounts increased naturally according to capacity increasing in the research groups. It was informed that the supports should be improved by taking the ideas of producers; and demanded that the support amounts and support amount given per kg were increased; feed support, equipment and staff supports should be given; and juvenile support should be given again.