Hemiplejik hastalarda oral baklofen ve botulinum toksin enjeksiyonu tedavilerinin elektromyografik nosiseptif fleksör refleks üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of oral baclofen and botulinum toxin injections on electromyographic nociceptive flexor reflex threshold in hemiplegic patients
  1. Tez No: 629806
  2. Yazar: ERTÜRK GÜNTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİCLE TURHANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Spastisite, üst motor nöron lezyonlarından sonra hiperaktif reflekslerin ortaya çıkmasıyla ilişkili, pasif hareketlere karşı hıza bağımlı olarak artan bir direnç şeklinde tanımlanır (1). İnme sonrası gelişen hemipleji tablosu birçok problemi de beraberinde getirir. Spastisite de bu problemlerden biridir. Spastisite tedavisinde sistemik ilaç tedavisi (baklofen, diazepam, dantrolen ve tizanidin) veya lokal tedavi (botulinum toksini, fenol enjeksiyonu) uygulanabilir. Çalışmamızın amacı; spastisitesi olan hemiplejik hastalarda oral baklofen tedavisi ile botulinum toksin enjeksiyonu tedavilerinin elektromiyografik nosisetif fleksör refleks (NFR) eşiği üzerine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran, spastik hemipleji tanılı, 18-65 yaş arası toplam 29 hasta alındı. Hastalar randomize edilerek bir gruba botulinum toksin enjeksiyonu tedavisi, diğer gruba oral baklofen tedavisi verildi. Her iki grup tedavi başlangıcında ve 6. hafta tedavi bitiminde değerlendirildi. Hastaların modifiye ashworth skalası (MAS), vizüel analog skala (VAS) değerleri, brunnstrom evrelemesi, barthel günlük yaşam aktivite indeksi ve NFR eşik değerleri ile değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Spasticity is defined as an increased rate-dependent resistance to passive movements related to the occurrence of hyperactive reflexes after upper motor neuron lesions (1). The hemiplegia chart after apoplexy brings out many problems. Spasticity is one of these problems. Systemic medicine therapy (baclofen, diazepam, dantrolene and tizanidine) or local therapy (botulinum toxin, phenol injection) can be used in the treatment of spasticity. The aim of our study; to investigate the effect of oral baclofen and botulinum toxin injections on electromyographic nociceptive flexor reflex (NFR) threshold in hemiplegic patients with spasticity. Methods: 29 spastic hemiplegia patients who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic of Hatay Mustafa Kemal University Medical Faculty Research and Application Hospital participated in the study. After the patients had been randomized a group of them were applied a treatment of botulinum toxin injection, but the other group a treatment of to oral baclofen. Both groups were evaluated at the beginning and at the end of the 6th week treatment. The evaluation was performed according to the patients' modified ashworth scale (MAS), visual analog scale (VAS), brunnstrom staging, barthel daily life activity index and NFR threshold values.