Erken doğum eylemi tedavisinde direkt tokolitik ajanlar ile hidrasyon-sedasyon-yatak istirahati ve etkene yönelik tedavinin karşılaştırılması
The comparison of direct tocolytic agents with hydration-sedation-bed rest and treatment for underlying agents in the treatment of preterm labour
  1. Tez No: 480110
  2. Yazar: CENK NAYKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT İNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı preterm eylem tedavisinde hidrasyon+sedasyon ile nifedipin'in etkinliğini karşılaştırmatır. Çalışmaya Kasım 2003-Mart 2005 tarihleri arasında hastanemizde preterm doğum eylemi nedeniyle hospitalize edilen toplam 130 gebe dahil edildi. Bu gebelerin 70'i (Grup 1) hidrasyon+sedasyon, 60'ı (Grup 2) ise nifedipin aldı. Tüm gebeler doğuma kadar takip edildi ve obstetrik ve perinatal veriler kaydedildi. Gruplar demografik ve reprodüktif özellikler, preterm eylem için risk faktörleri, başvuru anındaki gebelik haftası ve sonografik olarak ölçülen servikal uzunluk açısından benzerdi (p>0.05). Tanıdan doğuma kadar geçen ortalama süre Grup 1'de 35.8±4.2 gün, Grup 2'de ise 35.4±4.5 gündü (p=0.84). Ortalama doğum ağırlığı ise Grup 1'de 2970±226 gram, Grup 2'de 2880±231 gram'dı (p=0.17). Parenteral tokoliz ihtiyacı (p=0.07) ve 37. gebelik haftasından önce doğum (p=0.62) oranları açısından da gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Literatür verilerinin aksine, çalışmamızın sonuçları preterm doğum eyleminin başlangıç yönetiminde tokoliz uygulamadan önce hidrasyon+sedasyon tedavisinin mantıklı bir yaklaşım olacağını desteklemektedir. Bununla birlikte bu yaklaşımı tokoliz tedavisine alternatif olarak önerebilmek için daha geniş ve plasebokontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare the effectiveness of hydration + sedation and nifedipine in the treatment of preterm delivery in this study. Between November 2003 and March 2005, a total of 130 pregnant women hospitalized at our hospital due to preterm labor were enrolled in the study. Of these, 70 (group 1) received hydration+sedation and the remaining 60 (group 2) received nifedipine. All pregnant women were followed up to delivery and obstetric and perinatal data were recorded. Groups were similar with respect to patients' demographic and reproductive characteristics, risk factors for preterm delivery, gestational week at the time of application and cervical length measured by ultrasound (p>0.05). Mean time between diagnosis and delivery was 35.8±4.2 days in group 1 and was 35.4±4.5 days in group 2 (p=0.84). Mean birth weight was 2970±226 grams for group 1 and was 2880±231 grams for group 2 (p=0.17). There was also no significant difference between the groups with respect to parenteral tocolysis requirement (p=0.07) and delivery prior to 37 weeks of gestation (p=0.62). In contrast to literature data, our study results suggest that hydration + sedation treatment may be a reasonable approach before administrating tocolysis. However, larger and placebo controlled studies are needed to recommend this approach as an alternative to tocolysis.