Resveratrolün aortik kros klemp sonrası uzak organ hasarına etkisi
The protective effects of resveratrol and l-name on visceral organs following aortic clamping
- Tez No: 480125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH FEHMİ KATIRCIOĞLU, PROF. DR. AHMET TULGA ULUS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Deneysel modelde, resveratrolün operasyonun hangi aşamasında verilmesinin viseral organ IR hasarından korunmada yararlı olabileceğinin (klemp koymadan evvel, iskemi sırasında veya reperfüzyon aşamasında?) araştırılması ve NOS inhibitörü olan L-NAME kullanılarak reveratrolün endotelden NO salınımı inhibe edilerek, resveratrolün etkilerinin NO salınımına mı bağlı olduğu yoksa diğer etkilerine mi bağlı olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. 52 adet Yeni Zelanda tavşanı resveratrol ve L-NAME medikasyonlarının hangi dönemde verildiğine göre kontrol grubu, grup 1: iskemide resveratrol (RI), grup 2: reperfüzyonda resveratrol (RR), grup 3: iskemide L-NAME (LI), grup 4: reperfüzyonda L-NAME (RL), grup 5: iskemide resveratrol reperfüzyonda L-NAME (RILR) ve grup 6: L-NAME iskemide resveratrol reperfüzyonda (LIRR) olmak üzere toplam 7 gruba ayrıldı. Kan örnekleri, batın açılmadan, iskeminin 30.dakikasında kros-klemp kaldırılmadan, reperfüzyonun 5.dakikasında ve 30.dakikasında alındı. yirmi dört saatin sonunda denekler sakrifiye edildiler ve takiben karaciğer, akciğer, kalp, ince barsak, böbrek biyopsileri alındı. RILR grubunda böbrek ve barsak IR hasarı bulguları, LIRR grubunda böbrek IR hasarı bulguları kontrol grubuna göre anlamlı derecede hafifti. diğer organlarda, kalp için, grup 1,2,3 ve 6'da, akciğer için grup 1,2 ve 4'de, karaciğer için çalışma gruplarının tümünde kontrol grubuna göre IR bulguları daha hafifti ancak istatistiksel anlama ulaşmadı. Biyokimyasal incelemelerde gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. sonuç olarak, bu çalışmada kullanılan deneysel IR modelinde, resveratrolün hızlı rejenerasyon gösteren böbrek ve barsaktaki koruyucu etkisi biyokimyasal değişimlerden daha kısa bir zamanda farkedilen, organların histopatolojik incelenmesi ile kanıtlanmıştır. değişik özellikler sergilediklerinden, iskemi-reperfüzyonun değişik dönemlerinde farklı farmakolojik medikasyonların kullanımı yararlı olabilir. resveratrol ve L-NAME ile IR hasarına karşı kombine tedavi yaklaşımı yakın gelecekte yararlanılabilir bir tercih gibi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of temporary occlusion of the aorta on the development of ischemia-reperfusion (I/R) injury of the visceral organs, the optimal timing of administration of resveratrol, and its mechanism of protection via inhibiting nitric oxide (NO) release with an NO synthase inhibitor. Rabbits were divided into seven groups according to the administration period of resveratrol and/or N(G)-nitro-L-arginine methyl ester (L-NAME): control group; group 1, resveratrol during ischemic period; group 2, resveratrol during reperfusion period; group 3, L-NAME during ischemic period; group 4, L-NAME during reperfusion period; group 5, resveratrol during ischemic period and L-NAME during reperfusion period; group 6, L-NAME during ischemic period and resveratrol during reperfusion period. The infrarenal aorta was clamped for 30 min. Blood samples were taken for the biochemical assessment, and organ specimens were taken for pathological assessment at 24hr of reperfusion. In groups 5 and 6, the renal I/R injury was comparatively milder (I/R injury score 1.04+/-0.29 in control group, 0.25+/-0.17 in group 5, and 0.33+/-0.13 in group 6 [p