Kırmızı şarabın etken maddesi resveratrolün koroner bypass graft materyal meme arteri ve safen ven üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of resveratrol, factor substances of red wine, on coronary bypass graft of internal mammary artery and saphenous vein
  1. Tez No: 124072
  2. Yazar: ÖZLEM RAKICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
62- VI. ÖZET Bu çalışma koroner bypass operasyonu için kullanılan internal meme arteri ve safen ven de resveratrolün endotel fonksiyon üzerine etkisini inceleyen ilk araştırmadır. Safen ven de ortamın resveratrolle (30uM) inkübasyonu noradrenalin (İO^M-IO^M) ile kasılma cevaplarım (Emax: %170±16,4 ve %111±8,19 n=7) önemli ölçüde inhibe ederken, asetilkolinin oluşturduğu endotel bağımlı gevşeme cevaplarım (Emax:%34,72±4,8 ve %46,61+5,9 n=7) anlamlı bir şekilde artmıştır. İMA da ortamm resveratrol (30uM) ile inkübüsyonu da nordarenalin (İO^M-IO^M) ile kasılma cevaplarım anlamlı olarak inhibe etmiştir (Emax: %109±9,8 ve %97,3±5,1 n=5). Resveratrol (10-70uM) noradrenalin (3xlO"7M) ile prekontrakte edilen graft dokularında doza bağımlı gevşemeler oluşmuştur. Resveratrolün bu yararlı etkileri patency rate' in uzatılması ve graft spazmının önlenmesinde önemli bir özellik olabilir. Bu çalışmada, SV'de noradrenalin ile oluşturulan kasılma cevaplan üzerinde resveratrolün oluşturduğu inhibisyon, endotel hücrelerinin uzaklaştırılması, çıkarılması veya nitrik oksit sentaz inhibitörü, L-NOARG (İO^M) ile 20 dakikalık ön tedaviden sonra tümüyle ortadan kalkmıştır. Halbuki IMA da noradrenaline doz-cevap eğrisi üzerinde resveratrolün oluşturduğu inhibisyon deendotelizasyondan sonra kısmen geri döndürülmüştür. Noradrenalin kasılmalarından resveratrolle inkübusyonunun oluşturduğu inhibisyon her iki graft dokusundada endotel hücrelerinden kaynaklanan nitrik oksit sentezine bağlı görünmektedir. Noradrenalin ile prekontrakte edilen İMA halkalarında63 resveratrolün oluşturduğu gevşemeler (Emax: endotelli %39,18±7,8 n=8, endotelsiz %6,8±1,6 n=6), dokulann L-NOARG ile inkübasyonu yada endotel hücrelerinin kazınmasından sonra tümüyle ortadan kalkmaktadır. Bu resveratrolün endotel bağımlı ve NO üzerinden İMA graftlannda gevşemeler oluşturduğunu göstermektedir. SV graftlannda ise resveratrolün oluşturduğu gevşemeler (Emax: endotelli %33, 175+6,7 n=8, endotelsiz %19,8±3,5 n=6) endotel hücrelerinin uzaklaştırılması yada L-NOARG öntedavisiyle anlamlı olarak azalmakta fakat tümüyle ortadan kalkmamaktadır. Bu da SV de resveratrolün kısmen endotel bağımlı ve nitrik oksit aracılıklı gevşeme oluşturduğunu göstermektedir. İndometazin (İO'^M) öntedavisi bu dokuda resveratrol gevşemelerini anlamlı olarak artırmıştır. Resveratrol 4 İMA ve 4 SV halkasında beklenenin tersine orta dereceli kasılmalar (Emax: %16,5±6,3 ve %12,4±6,2) oluşturmuştur. Bu kasılmalar indometazin öntedavisinden sonra tümüyle ortadan kalkmaktadır. Sonuçta, resveratrolün koroner bypass dokuları SV ve İMA da endotel hücre reaktivitesini artırması, kalp-damar hastalıklarında önemli bir tedavi değeri taşıyabileceğini gösteriyor. Bu bulgular, kırmızı şarabın biyoaktif bileşiklerinden resveratrolün graft patency rate' ini artırmak için besinsel destekleyici olarak alınabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-64 VII. SUMMARY This is the first study evaluating the effect of resveratol on endothelial function of saphenous vein (SV) and internal mammary artery (IMA), obtained from patients undergoing coronary bypass operation. İn the presence of resveratrol (30uM, for 20 min) contraction to noradrenaline (İO^-IO^M) were markedly inhibited Emax 170±16,4% and 111±8,19% in SV (n=7); 109+9 % and 67,3±5% in IMA (n=5). in both grafts whereas, endothelium-dependent relaxations to acetylcholine (İO^-IO^M) were significantly increased in SV (Emax 34,7±.5% and 46,6 1±6% (n=7) Additionally resveratrol causes marked direct relaxations in noradrenaline-precontracted SV and IMA grafts. These benefical effects of resveratrol may have theoric implications for graft spasm and atherosclerosis. In present study, resveratrol-induced inhibition in contractile responses to noradrenaline of SV was completely abolished by endothelium removal or nitric oxide synthase inhibitor, L-NOARG (lO^M) pretreatment whereas inhibitions of IMA contractions was partially reversed. This preventive effects of resveratrol pretreatment againts noradrenaline contractions appears to be mainly depend on endothelial NO production in both grafts. In the experiments with vessels precontracted by 3x1 0"7 M noradrenaline, resveratrol-induced relaxations (Emax %39,2±7,8 n=7) were almost completely prevented by endothelium removal or L-NOARG (lO^M) pretreatment in IMA. This indicates resveratrol caused endothelium-dependent and NO-mediated relaxation in IMA grafts. In SV, resveratrol induced relaxation (Emax %33,2±6,7, n=8) was partially65 endothelium-dependent and mediated by NO. Paradoxically, in a couple experiments with noradrenaline-precontracted IMA and SV resveratrol caused reproducible contractions which can be inhibit by indomethacin pretreatment (10- 5M). In conclusion, in this study resveratrol was found to increase the endothelial reactivity of SV and IMA grafts. This may have a theraputic value in cardiovascular disorders. Data presenting here suggest that resveratrol which is a constituent of red wine, can take into consideration a nutritional supplement to improve graft patency rate.