The effect of innovation as a source of competitive advantage on firm performance: is there a difference between Turkish manufacturing and information and communication sectors?
Rekabet avantajı kaynağı olarak inovasyonun firma performansı üzerindeki etkisi: Türk imalat sektörü ile bilgi ve iletişim sektörü arasında fark var mı?
  1. Tez No: 877316
  2. Yazar: SERVET GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hızlı teknolojik değişimlere, artan rekabete ve küreselleşmeye bağlı olarak, firmalar rekabet avantajlarını sürdürmek ve büyümek için sürekli olarak yenilik yapmak ve kendilerini değişimlere adapte etmek zorunda kalmaktadır. Bu nedenle çalışmanın amacı; yenilik ile ilgili faaliyetlerin firmanın yenilik yapma eğilimini nasıl etkilediğini ve yeniliğin nasıl rekabet avantajı yarattığını ve firma performansını artırdığını Türk imalat sektörü ile bilgi ve iletişim sektörü arasında bir karşılaştırma üzerinden inceleyerek kavramsal bir model önermek ve test etmektir. Araştırma bulguları, yenilik faaliyetlerinin (iç ve dış Ar-Ge harcamaları, işbirliği, kamu finansmanı) firmaların yenilik yapma olasılıkları üzerindeki etkilerinin hem imalat hem de bilgi ve iletişim firmalarında benzerlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, yeniliğin rekabet avantajı ve firma performansı üzerindeki etkileri firma performans göstergesine, firma sektörüne ve yenilik türüne bağlı olarak önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Ürün inovasyonu her iki sektörde de satış büyümesini artırırken, iş süreci inovasyonu sadece imalat firmalarında işgücü verimliliğini ve satış büyümesini önemli ölçüde etkilemektedir. Ayrıca, ürün inovasyonu ve iş süreci inovasyonu her iki sektörde de rekabet avantajına katkıda bulunmaktadır. Bunun yanında sektörden bağımsız olarak, daha yüksek firma büyüklüğüne sahip, ihracat satışları olan ve daha yüksek pazar payına sahip yenilikçi firmalar rakiplerinden daha iyi performans göstermektedir. Literatürde yeniliğin firma performansı üzerindeki etkilerine ilişkin farklı çalışmalar bulunmakla birlikte, bu araştırma Türkiye'den iki farklı sektörü karşılaştırarak literatürü genişletmiş ve yenilik eğilimini etkileyen faktörler benzer olsa bile, yeniliğin firma performansı üzerindeki etkilerinin sanayi ve hizmet sektörlerinde farklılık gösterebileceğini, dolayısıyla yapılan çalışmaların tüm sektörlere genellenemeyeceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Depending on rapid technological changes, increasing competition and globalization, firms are continuously challenged to innovate and adapt themselves to the changes in order to sustain their competitive advantages and achieve long-term growth. This study proposes and tests a conceptual model to examine how innovation-related activities affect the firm's propensity to innovate and how innovation contributes competitive advantage and enhances firm performance within the context of a comparison between manufacturing and information and communication sectors in Türkiye. Findings indicated that innovation activities (internal and external R&D expenditures, cooperation, public funding) positively impact the innovation probabilities of firms in both sectors. Further, innovation effects on competitive advantage and firm performance significantly differ depending on firm performance indicator, firm sector, and innovation type. While product innovation enhances sales growth in both sectors, business process innovation significantly affects labor productivity and sales growth in only manufacturing firms. Also, product innovation and business process innovation contribute to competitive advantage in both sectors. Regardless of the sector, innovating firms with higher firm size, having export sales and higher market share have better performance than rivals. Although there are different studies in the literature related to innovation impacts on firm performance, this research extended the literature by comparing two different sectors from Türkiye and explained that even if the factors affecting the propensity to innovate are similar, the effects of innovation on firm performance may differ in industrial and service sectors and therefore, the studies conducted cannot be generalized to all sectors.