Ring iplik makinaları için yeni bir enjekte iplik üretim sisteminin geliştirilmesi ve iplik özelliklerinin incelenmesi
Development of the new injected yarn production system for ring spinning machines and investigation of yarn properties
  1. Tez No: 480136
  2. Yazar: RECEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BABAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ring iplik eğirme teknolojisi ülkemizde dahil olmak üzere dünyada en yaygın ve en yüksek kapasiteli iplik üretim sistemidir. Dünyada artan rekabet koşulları sebebi ile konvansiyonel olarak ring iplik üretiminde kâr marjı her geçen gün azalmaktadır. Bu sebeple ring iplik makinelerine sahip üreticiler, mevcut makinelerinde modifikasyon yolu ile üretilen ürünlerin katma değerini artırıcı sistemlere yönelmişlerdir. Bu eğilimlerin en başında özlü iplik (core-spun) ve şantuklu (slub) iplik üretim sistemleri gelmektedir. Günümüzde bu iki sistemle donatılmış makinelerin ulaştığı kapasite miktarı, neredeyse bu ürünleri de standart bir ürün haline getirmiştir. Bu sebeple hem artan pazar taleplerini karşılayabilmek hem de rekabette bir adım öne geçebilmek için yeni sistem arayışı başlamış olup, bu yeni modifikasyonlardan biri de enjekte iplik üretim sistemleridir. Günümüzün en dikkat çekici fantezi iplik çeşitlerinden biri olarak tanımlanabilecek enjekte ipliğin yapısı, uzun yada kısa ştapel esaslı bir iplik yapısı içerisinde belirli aralıklarda farklı özellikteki (renk, cins, vb.) lif grubunu bünyesinde taşıyan bir iplik yapısıdır. Farklı özellikli lif grubu, iplik yapısı üzerinde efekt oluşturucu materyal olarak yer almaktadır. Bu yeni iplik çeşidinin ismi, ana yapıya, efekt liflerinin bölgesel olarak dahil (enjekte) edilmesinden gelmektedir. Üretimde ana yapıyı oluşturan liflerde miktar değişimi olmadan efekt verici liflerin de yapıya dahil olması, efekt bölgelerinde kalın bölgelerin oluşmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, günümüzde önemi her geçen gün artan enjekte iplik yapıları için mevcut olan üretim sistemlerinden tamamen farklı bir yapıda özgün olarak yeni bir sistemin geliştirilmiş ve bu sistemle üretilmiş numune iplik yapılarının özellikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ring spinning technology is the most common and the highest capacity yarn production style all around the world including our country which still holds its commercial qualification. The increasing competition conditions of the world decreases profit margin conventionally day by day, so the ring spinning machine owners heading for new modifications to raise value-added products. The first of this modifications are core-spun and slub yarn production systems. Nowadays, those machines, modificated by this system is so many that the productions are nearly became as standard products. A new system is needed to either answer the increasing market demands or advance in competition conditions. One of this new modification is injected yarn production system. Nowadays, one of the most remarkable kind of fancy yarn is injected yarn. This kind of yarn includes long and short staple based yarn structure within different speciality fibre group (colour, sort etc.) at certain intervals. Different speciality fibre group ranks as the effect creating material. The name of this kind of yarn comes from injecting effect fibres to main structure sectional. During manufacture, including effective fibre to the main structure without decreasing the quantity causes thickness. In this study, it has been researched the sample yarn structures made by a totally different an original new system than the old available one.