Orta, arka ve panüveitli hastaların EDI-OKT kullanılarak ölçülen koroid kalınlığının sağlam grupla karşılaştırılması
Comparison of choroidal thickness of patients having intermediate, posterior and panuveitis with healthy control group via using EDI-OCT
  1. Tez No: 480135
  2. Yazar: NİLÜFER YEŞİLIRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Enhanced Depth Imaging Optik Kohorens Tomografi (EDI-OKT) kullanılarak ölçülen orta, arka ve panüveitli hastaların koroid kalınlıklarının sağlıklı bireylerin koroid kalınlıkları ile karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Bu amaçla, kliniğimizde rutin muayeneleri sonucu EDI-OKT'leri yapılan orta, arka ve panüveitli olmak üzere toplam 95 üveit hastasının 179 gözü ve 42 sağlıklı bireyin 84 gözü retrospektif olarak çalısmaya dahil edildi. Hastalar ayrıca etyolojilerine göre idiyopatik panüveit, Behçet Hastalığı (BH), sarkoidoz, Vogt Koyanagi Harada (VKH), pars planit ve toksoplazmozis olarak ayrılıp kontrol grubuyla karşılaştırıldı. BH'ya sahip olan 50 hasta da kendi içinde 13 aktif, 31 inaktif ve 6 terminal dönem BH olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Koroid kalınlığı retina pigment epitelinin dış sınırından iç skleral sınıra kadar olan mesafenin kaliperle dikey ölçülmesi ile elde edildi. Ölçümler, subfoveal alandan başlayarak 500μm ara ile nazalde ve temporalde 3000μm'a kadar olan toplam 13 noktadan yapıldı. Anatomik sınıflandırmaya göre ortalama yaş, görme keskinliği, fovea altı koroid kalınlığı ve üveit süresinin karşılaştırılması yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the choroidal thickness of patients having intermediate, posterior and panuveitis with choroidal thickness of healthy control group via using Enhanced Depth Imaging Optical Coherence Tomography (EDI-OCT). For this purpose, 179 eyes of 95 patients and 84 eyes of 42 healthy controls were enrolled in this study retrospectively. Patients were first divided by their etiology as idiopatic panuveitis, Behçet Disease (BD), sarcoidosis, Vogt Koyanagi Harada (VKH), pars planitis and toksoplasmosis, and then compared with control group. Total number 50 patients having BD was also divided into 3 groups as 13 active, 31 inactive and 6 terminal phase patients. The choroid thickness was measured vertically from the outer border of the retinal pigment epithelium to the inner scleral border. These measurements' starting point was at subfoveal choroid and the other points were selected 500 μm intervals from the fovea to 3000μm nasal and to 3000μm temporal, making up to total number of 13 measurement points.