Endometrium'un clear cell ve seröz papiller kanser türlerinde klino-patolojik özellikler, tedavi ve prognozun değerlendirilmesi
Assessment of clinicopathological features, evaluation of treatment, and prognosis of clear cell and serous papillary endometrial carcinoma
  1. Tez No: 480139
  2. Yazar: MEHMET KULHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YILDIRIM, DOÇ. DR. MUZAFFER SANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Uterin papiller seröz karsinom (UPSC) ve berrak hücreli karsinomanın (CC) klinik ve patolojik özellikleri, tanı, tedavi ve prognozunu değerlendirmeyi ve karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 1983 ile Aralık 2014 tarihleri arasında İzmir Tepecik Araştırma ve Eğitim Hastanesinde UPSC ve CC karsinoması nedeniyle ameliyat edilen 34 hasta çalışmaya alındı. Hastalar aşağıdaki parametreler açısından karşılaştırıldı; yaş, gravidite, parite, ameliyat öncesi CA-125 değerleri, tümör boyutu, myometrial ve lenfovasküler invazyon, lenf nodu tümörü metastazı, peritoneal sitolojide atipik hücrelerin varlığı, patoloji sonuçları, ameliyat tipleri, postoperatif adjuvan tedavi, prognoz ve mortalite. Bulgular: Hastalığın evresi, hastalıksız ve genel sağkalımı etkileyen ana faktördü. Sisplatin bazlı kemoterapi rekürrensi önlemede kısmen etkili iken, postoperatif adjuvan radyoterapi nüksetmeyi önlemede daha etkili bulunmuştur. Sonuç: Çalışılan parametreler genel olarak literatür ile uyumludur, ancak nispeten küçük örneklem büyüklüğünden dolayı, geçerli sonuçlar üretmek için daha kapsamlı ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: We aimed to evaluate and compare the clinical and pathological features, diagnosis, treatment, and prognosis of uterine papillary serous carcinoma (UPSC) and clear-cell carcinoma (CC). Material and methods: Thirty-four patients who were operated on for UPSC and CC carcinoma at the İzmir Tepecik Re-search and Teaching Hospital, between January 1983 and December 2014, were included. Patients were evaluated for the following factors: age, gravidity, parity, preoperative CA-125, tumor size, myometrial and lymphovascular invasion, lymph node tumor metastasis, presence of atypical cells in peritoneal cytology, pathology results, operation types, whether or not they received postoperative adjuvant therapy, prognosis, and death rate. Results: The stage of the disease was the main factor affecting disease-free and the overall survival. Cisplatin-based chemotherapy was partially effective in patients with postoperative recurrence, while postoperative adjuvant radiotherapy proved to be more effective in preventing relapse. Conclusion: The studied parameters generally were concordant with the literature but, due to the relatively small sample size, more comprehensive and multicenter studies are needed to generate valid results.