Design recommendations for temporary pneumatic structures in disaster areas.
Afet bölgelerinde geçici şişme yapılar için tasarım kriterleri.
- Tez No: 480140
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PULTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1986
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tezde, şişme yapılar afet sonrası dönemlerde ortaya çıkan barınma sorunlarına olası bir alternatif çözüm önerisi olarak incelenmekte ve temel tasarım ve uygulama kriterleri tanımlanmaktadır. Afet olgusu ve onun yarattığı barınma ve korunma sorunları ikinci bölümde analiz edilmiş ve şişme yapılar bir koruyucu kabuk önerisi olarak üçüncü bölümde tanımlamakta ve alternatif olarak önerilmektedir. Şişme yapıların davranışsal ve yapısal analizleri dördüncü ve beşinci bölümlerde ele alınmıştır. Türkiye'deki olası üretim olanakları ve üretimin genel kritiği altıncı bölümde incelenmiştir. Son bölümde bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre, yapısal önerilerin yeniden tanımlanmaları bazı pratik değerler ve şişme yapısal önerilerin uygulanmasında yararlı olabilecek genel tasarım ve uygulama kriterleri son bölümde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pneumatic structures are examined as an appropriate alternative technology for post disaster area housing problems and design recommendations of pneumatic structures in disaster area applications are identified. The disaster phenomenon and it's protection problems are analyzed in the second chapter, Pneumatics are investigated as an alternative for a protective shell in the chapter three. The behavior and the structural alternatives of the pneumatic structures are also analyzed in the chapters four and five, the production possibilities and a criticism of the situation in Turkey is presented in chapter six. Finally, according to the information made available in the study, redefinitions, some practical values and general design recommendations for pneumatic structures in disaster areas are presented in chapter seven.