Akut apandisit tanısında kitotriozidazın tanısal önemi
The diagnostic importance of the preoperative chitotriosidase levels in the diagnosis of acute appendicitis
  1. Tez No: 480149
  2. Yazar: MUSTAFA ATAHAN GÜRKAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT TEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı akut apandisit şüphesi ile opere edilmiş normal apendiks ve akut apandisit şeklinde farklı patolojik bulgular saptanmış 2 grup hastada preoperatif CHIT düzeylerinin tanısal öneminin belirlenmesidir. Ağustos 2008 ve Aralık 2008 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil cerrahi servisinde apandisit tanısıyla ameliyat edilen 42 hasta çalışmaya dahil edildi. Klinik tanılar anamnez, fizik muayene ve laboratuar testleri ile konuldu.Demografik, cerrahi ve histopatolojik bulgular retrospektif olarak incelendi. Histolojik inceleme sonrası, apendiks spesmenleri normal apendiks (grup1:8 hasta) ve akut apandisit (grup 2: 34 hasta) şeklinde sınıflandırıldı. Çalışma için ANEAH etik kuruldan izin alındı. Hastaların (26 erkek ve 16 kadın) ortalama yaşları 28,8 ±10,9 olarak bulundu. Tanı anında her iki grup arasında cinsiyet, yaş ve beyaz küre sayımı açısından anlamlı fark tespit edilmedi. Grup 2'de serum CHIT düzeyleri, Grup 1'le kıyaslandığında anlamlı olarak yüksek bulundu (Grup2: 99.7±14.4 ve Grup1: 86.2±12.3 ng/mL, P< 0.01). Kitotriozidaz düzeylerinin klinik performansları alıcı operasyon karakteristik eğrisi (ROC) ve Eğri Altındaki Alan (AUC) ile ölçüldü ve eğri altında kalan alan apandisit hastalarını tanımlamak için istatistiksel olarak anlamlı bulundu ([AUC] = 0.771, P < 0,01). Kitotriozidaz, insanlarda sadece makrofajlar tarafından sentezlenir ve makrofajların aktivasyonuna yol açan hastalıklarda enzimatik aktivasyonları artar. Sonuç olarak akut apandisit tanısında CHIT, yararlı bir belirteç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to evaluate the diagnostic importance of the preoperative chitotriosidase levels in 2 groups of patients operated on for a clinical suspicion of acute appendicitis with different findings at pathology: uninflamed appendix, or acute appendicitis. Between August 2008 and December 2008, a total of 42 patients underwent appendectomy with a clinical diagnosis of acute appendicitis at the Emergency Department, Ankara Numune Training and Research Hospital (Ankara, Turkey). The clinical diagnosis was established preoperatively by clinical history, physical examination, and laboratory tests including WBC count and neutrophil percentage. Demographic, surgical, and histopathologic variables were recorded retrospectively. The appendix specimens were classified as normal appendix (group 1;8 patients), acute appendicitis (group 2;34 patients) as analyzed histologically. This study was approved by the medical ethics committee of the Ankara Numune Training and Research Hospital .All subjects signed consent forms. The study participants comprised 26 males and 16 females (mean age 28.8 ± 10.9 years). There were no significant differences between the 2 groups in age, sex and WBC count at the time of diagnosis. The levels of serum chitotriosidase were significantly higher in the group 2 compared with the group 1 (99.7±14.4 versus 86.2±12.3 ng/mL, P< 0.01). Receiver operating characteristic curves of chitotriosidase levels counts was used to identify patients with appendicitis on a statistically significant level area under the curve ([AUC] = 0.771, P < 0,01). Chitotriosidase in humans is synthesized exclusively by activated macrophages and its enzymatic activity is elevated in the serum of patients with diseases in which macrophages are activated. The pathogenetic reason for increased chitotriosidase serum levels in AA might belong to activated macrophages. In conclusion; chitotriosidase may be used as a marker for diagnosis of AA.