Gürpınar (Van) İlçesindeki makrofunguslar üzerine taksonomik bir araştırma
A taxonomical research on the macrofungi grown in Gürpınar (Van) province
- Tez No: 480163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez çalışması, 2015-2017 yılları arasında Van ili Gürpınar ilçe sınırları içerisinde doğal olarak yetişen makrofungus örnekleri üzerinde yapılmıştır. Toplanan makrofungus örneklerinin renkli resimleri çekilmiştir. Makrofungusların morfolojik ve ekolojik özelliklerinin yanı sıra örneklerle ilgili yöre halkından alınan bilgiler de kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda teşhisleri yapılan örneklerin Leotiomycetes, Pezizomycetes ve Agaricomycetes sınıflarına ait 6 takım, 22 familya ve 49 cins içerisinde dağılım gösteren toplam 97 makrofungus türü olduğu tespit edilmiştir. Bunların 36'sı yenen, 47' si yenmeyen ve 14 tanesi ise zehirlidir. Ayrıca 7 makrofungus türü ilk defa bu çalışma ile belirlenerek ülkemiz mikotasına ilave edilmiştir. Bunlardan Parascutellinia carneosanguinea (Fuckel) T. Schumach.( Pyronemataceae) cins seviyesinde iken, Morchella prava Dewsbury, Moncalvo, J.D. Moore & M. Kuo (Morchellaceae), Pulvinula convexella (P. Karst.) Pfister, Trichophaea pseudogregaria (Rick) Boud. (Pyronemataceae), Cystolepiota microspora (Sacc.) Singer & Clémençon (Agaricaceae), Lepiota rufipes Morgan (Agaricaceae) ve Melanoleuca angelesiana A.H. Sm. (Tricholomataceae) ise tür düzeyinde yeni kayıttır. Tespit edilen makrofunguslar Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü Mikoloji Araştırma Laboratuvarında (VANF) saklanmaktadır. Teşhisleri yapılan makromantar türlerinin sistematikleri, bazidiyokarp, askokarp ve spor fotoğrafları, diğer özellikleri, yayılışları ve yeni kayıt olan türlerin deskripsiyonları da verilmiştir. Anahtar Sözcükler Makrofungus, Taksonomi, Yeni kayıt, Gürpınar, Van, Türkiye.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out research on naturally grown macrofungus specimens within the bourders of Gürpınar district of Van province between 2015-2017. Color photographs of morphological features of collected macrofungus specimens were taken during the field studies. In addition to the morphological and ecological characteristics of macrofungi, information from local people about the samples were also recorded. As a result of the field and laboratory studies, it has been determined that there are a total of 97 macrofungi species distributed in 6 ordo, 22 families and 49 genera belonging to Leotiomycetes, Pezizomycetes and Agaricomycetes classes. Among these macrofungi species; 36 of them are edible, 47 of them uneatable and 14 of them poisoned. Morever; 7 macrofungi which is new record for our country were identified for the first time in this study. While Parascutellinia carneosanguinea (Fuckel) T. Schumach (Pyronemataceae) were found to be at the genus level; Morchella prava Dewsbury, Moncalvo, J.D. Moore & amp; M. Kuo (Morchellaceae), Pulvinula convexella (P. Karst.) Pfister (Pyronemataceae), Trichophaea pseudogregaria (Rick) Boud. Pyronemataceae, Cystolepiota microspora (Sacc.) Singer & Clémenchon (Agaricaceae), Lepiota rufipes Morgan (Agaricaceae), and Melanoleuca angelesiana A.H. Sm. (Tricholomataceae) were found to be at the species level. The diagnosed macrofungus are stored in the Mycology Research Laboratory of the Department of Biology Faculty of Science, Yüzüncü Yıl University. It's also were given that the systematics, basidiocarpus, askocarp and sport photos, other features, distributions and descriptions of new record species of the macromantar species that are diagnosed. Key Words Macrofungi, New records, Taxonomy, Gürpınar, Van, Turkey