Fizik eğitiminde elektrik ve manyetizma konularındaki anlaşılması zor kavramlar iin model ve benzetme geliştirilmesi
  1. Tez No: 140129
  2. Yazar: SERAP GÜNBATAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışma, Elektrik ve Manyetizma konularındaki anlaşılması zor ve soyut kavramlarla ilgili model ve benzetmeler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada öncelikle geliştirilecek model ve benzetmelerle ilgili kavramlar tespit edilmiştir. Bu kavramlar seçilirken, Fizik öğretmenlerinin görüşleri alınmıştır. Daha sonra öğretmenlerin ders anlatırken kullandıkları yöntemleri belirlemek ve model ve benzetme tekniği hakkındaki çeşitli görüşlerini tespit etmek için Van il merkezi ve ilçelerindeki, toplam 27 Fizik öğretmenine açık ve kapalı uçlu sorulardan oluşan toplam 14 soruluk bir anket uygulanmıştır. Öğrencilerin kavramları anlamadaki sorunlarını ortaya çıkarmak ve bunlarla ilgili öneriler sunmak, ayrıca teknik hakkındaki görüşlerini öğrenmek amacıyla, Van il merkez ve Gürpınar ilçesindeki toplam 8 lisedeki 390 öğrenciye açık ve kapalı uçlu sorulardan oluşan 18 soruluk bir anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS (The Statistical Package For Social Scientists) istatistik programı ile analiz edilerek sonuçlar çıkarılmış ve bu sonuçlara göre somut önerilerde bulunulmuştur. Bu tekniğin öğrenci başarısına etkisini tespit etmek için, birbirine seviye olarak yakın, aynı sayıda öğrenciden oluşan iki sımf seçilmiştir. Bu sınıflardan kontrol sınıfına seçilen kavramlar kendi öğretmenleri tarafından, normal ders saatinde, klasik yöntemle, deney sınıfına ise geliştirilen model ve benzetmeler kullanılarak anlatılmıştır. Uygulamadan bir süre sonra, her iki guruba da Başarı Testi yapılmıştır. Öğrenci Basan Testlerinin analizi SPSS istatistik programı ile, iki grup arasındaki basan düzeylerinin karşılaştınlması ve anlamlılık düzeylerinin tespit edilmesi ise Sonuç Çıkana İstatistik Yöntemlerinden, Ortalamaya Dayanan, Bağımsız Gruplar t-testi ile yapılmıştır. Sonuçta deney ve kontrol grubu arasında anlamlılık düzeyi bakımından fark bulunmazken, deney grubundaki öğrencilerin ortalama değerlerinin daha yüksek çıktığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Kavramsal model, Zihinsel model, Benzetme, Elektrik ve manyetizma Sayfa Adedi : 83 Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Dr. Musa SARI
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study was conducted for the development of modelling and analogy related with some of the abstract and incomrehensible concepts on the subjects of electricity and magnetizm. First of all, such concepts to be developed and pertained to model and analogy were determined throughout the course of our investigation. In the process of the selection of such concepts physics teachers and specialized experts were refered for their due and guidence. For this purpose, a total of 27 physics teachers were surveyed through open and closed way of questioning by 14 items of survey in the city center of Van and its environments, in order to find out the methods prefered in teaching as well as different views related with model and analogy. In order to determine the problems faced by students in understanding these concepts, a total of 390 students in 8 highschools in the city center of Van and Gürpınar town were surveyed with 1 8 items of questions in open and closed test. The data obtained from these surveys were analysed with SPSS (The Statistical Package For Social Scientist) istatisitcs programme; after the results were evaluated, some concrete suggestions were made. In order to determine the effect of model and analogy on the success of students, two classes composed of students with homogenous levels were selected. The concepts explained in the control class were given the students through the classical and traditional means and models by the teacher; the concepts given in the experimental class were based on model and analogy. After the process of applications, a test for success record was made for both groups. The analysis of the success test of the students was made by SPSS statistic programme; and the comparison of their success levels was made by t- test based on the average independent groups, a method for interpreting statistical analysis. In the final course of our study, no statistically significant difference was found between the control group and the experimental group; however the students in the experimental groups avarage were found to be high. Key Words : Conceptual model, Mental model, Analogy, Electric and manyetizm Page Number : 83 ?c@» VfeEi-f^'^1' i^'*U] Adviser : Yard. Doç. Dr. Musa SARI DOİÎPMU " ^ ? -^ -