Bican Veysel Yıldız'ın çocuk edebiyatımızdaki yeri ve eserlerindeki değerler üzerine bir inceleme
The significance of Bican Veysel Yıldız in Turkish children's literature and analysis of educational values in his work
  1. Tez No: 480172
  2. Yazar: ERSİN GÖL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
GÖL, Ersin. Bican Veysel Yıldız'ın Çocuk Edebiyatımızdaki Yeri ve Eserlerindeki Değerler Üzerine Bir İnceleme, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2017. Bu araştırmada günümüz çocuk edebiyatının yaşayan önemli şahsiyetlerinden Bican Veysel Yıldız'ın hayatı, eserleri, çocuk edebiyatına dair görüş ve düşünceleri, eserlerindeki eğitsel iletiler incelenmiştir. Çalışmanın kapsamını Yıldız'ın tüm eserleri oluşturmaktadır. Bican Veysel Yıldız'a ait tüm eserler taranmıştır. Ulaşılamayan eserler Yıldız'dan istenmiştir. Çalışmanın amacına yönelik olarak da Bican Veysel Yıldız ile görüşme yapılmış, çocuk edebiyatına dair görüş ve düşüncelerini ifade eden bilgiler elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri ile incelenmiştir. İncelenen eserler tasnif edilerek eğitsel iletiler konularına göre 8 başlık altında boyutlandırılmıştır. Araştırma sonucunda Bican Veysel Yıldız'ın çocuklara yönelik yürüttüğü çalışma ve projeleri, yaptığı etkinlikleri“hayatının birincil işi olarak gördüğü”ve buna göre hareket ettiği, çocuk edebiyatının sorunlarını ortaya koyduğu ve çözüm önerileri sunduğu, çocuk edebiyatı alanında yazdırma etkinliklerine önem verdiği, yazdığı eserlerde pek çok eğitsel değere yer verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
GÖL, Ersin. The Significance of Bican Veysel Yıldız in Turkish Children's Literature and Analysis of Educational Values in His Work, Master's Thesis, Van, 2017. In the present study, life, works, views on children's literature of Bican Veysel Yıldız, one of the important living figures in Turkish children's literature, and educational messages in his works were investigated. While the study universe included all works of Yıldız, the study sample was determined to include his studies, activities, projects in children's literature, Yıldız's books. All works authored by Bican Veysel Yıldız were scanned. Unavailable books were requested from the author. An interview, structured to serve the objective of the present study, was held with Bican Veysel Yıldız and his views on children's literature were obtained. The obtained data were analyzed with content analysis and descriptive analysis methods. The analyzed works were classified under 8 topics based on the educational messages found in the books. Study findings demonstrated that Bican Veysel Yıldız considered his works and projects for children and his activities as“the primary occupation in his life”and acted accordingly, emphasized the problems in children's literature and offered solutions, focused on writing workshop activities in the field of children's literature, and he included several educational values in his books..