Okul öncesi dönem çocuklarının ön yargılarının incelenmesi
Examination of preschool children's prejudices
- Tez No: 480173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İKBAL TUBA ŞAHİN SAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi dönem çocuklarının ön yargılarının incelenmesidir. Çalışma fenomenolojik bir çalışmadır ve veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Dönem Çocuğunun Ön Yargılarını Belirleme Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Çalışmanın katılımcılarını, maksimum çeşitlilik (heterojenite) örnekleme yöntemi ile seçilen ve Van'da yaşayan, dört-altı yaş grubu 100 çocuk oluşturmaktadır. Çalışmada nitel veri analizi için iki teknik kullanılmıştır. İlkinde katılımcılar tarafından tekrar edilen ifadeler belirlenmiş, diğerinde ise kullanılan bağlaçlar incelenmiştir. Veri analizi sonunda, literatüre ve bu çalışmada temel alınan ön yargılara paralel olarak yedi ana tema belirlenmiştir: (1) ırk, (2) yaş, (3) fiziksel yeterlilik, (4) fiziksel özellik, (5) ekonomik durum, (6) cinsiyet ve (7) aile yapısı. Çalışmanın bulguları, çocukların her bir temaya ilişkin farklı ön yargıları olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, bazı durumlarda bu ön yargılar iç içe geçmiş durumdadır. Örneğin çocuklar yaş ile ilgili durumları açıklarken cinsiyet veya fiziksel özelliklerle ilgili ön yargılarını da ortaya koyabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine preschool children's prejudices. This is a phenomenological study and data was collected through“Interview Protocol for Prejudices of Preschool Children”developed by the researcher. Participants of the study were selected based on maximum variation sampling and consisted of 100 four to six-year old children from Van, Turkey. For data analysis, two techniques were used. Coders determined the word or phrase repetition as first technique and also examined some connectors used by children. At the end of the analysis, seven main themes were determined as parallel with the related literature: (1) race, (2) age, (3) physical abilities, (4) physical characteristics, (5) economic class, (6) gender and (7) family composition. Children have several prejudices as related to each theme. Also, their some prejudices are nested and interrelated. For instance, while they make an explanation related to age, they show their prejudices related to gender or physical characteristics.