Gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüklerinde örgütsel algı ve örgütsel bağlılık düzeyinin araştırılması (Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi örneği)
- Tez No: 480192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki Gençlik Hizmetleri ve spor il müdürlüğünde çalışanların örgütsel bağlılık ve örgütsel algı düzeyinin ölçülmesi amacıyla yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak 'Örgütsel Bağlılık Ölçeği' kullanılmıştır. Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüklerinde görev yapan 443 kişi üzerinde bu ölçek uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS istatiksel paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; demografik özelliklerin Örgütsel bağlılık düzeyinin üstünde etkisi olduğu görülmüştür. Cinsiyette erkeklerin işlerine daha duygusal yaklaştığı, medeni duruma etkisinin olmadığı, eğitim düzeyinin lise ve önlisans mezunlarında devamlı bağlılık ve normatif bağlılık üzerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Çalışanların duygusal ve normatif bağlılık alt boyutlarına göre devamlı bağlılık düzeylerinin daha yüksek çıkması, zorunluluktan kaynaklandığı düşünülmektedir. Örgütlerin faaliyetlerini etkin ve verimli şekilde sürdürebilmelerinde en önemli unsurlardan biri, örgüte yüksek bağlılık gösteren çalışanların varlığıdır.
Özet (Çeviri)
This research, level of organizational perception and organizational commitment was made the purpose of measuring, working in the youth services and provincial directorate of sports of East and Southeast Anatolia. The data collection tool 'Organizational Commitment Scale' was used. This scale was applied on 443 people working in Youth Services and Provincial Directorate of Sports. Collected datas has been transferred the SPSS analysis program and necessary tests have been performed. As a result of the research; level of organizational commitment was found to be the effect on different demographic characteristics. In gender, is observed that the affairs of men more emotional approach, had no effect on marital status, level of education at the high school and associate degree graduates on“continuous and normative commitment”. According to emotional and resulting high negative commitment sub levels of employers reflects they see their work as obligation. Most important factor for having effective and efficient organizational activities is the present of high committed employers.