Beyaz peynir ve fermente sucuklardan enterococcus faecium´un izolasyonu ve tanımlanması
ISOLATION AND IDENTIFICATION OF Enterococcus faecium FROM CHEESES AND FERMENTED SAUSAGES
  1. Tez No: 480197
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Adana'daki çeşitli marketlerden 20 adet sucuk ve 30 adet peynir örneği toplanarak, Enterococcus faecium izole edilmeye çalışılmıştır. İzole edilen suşlarda, selektif besiyerinde gelişim, gram boyama, katalaz testi, 10 ºC ve 45 ºC sıcaklıkta gelişim ile glikozdan gaz üretimi gibi özellikleri belirlenerek, biyokimyasal özellikleri API 20STREP test kiti ile tespit edilip tanımlanaları yapılmıştır. Analizler sonunda 20 adet sucuk örneğinden elde edilen izolatlardan 3 tanesinin Enterococcus spp.'ye ait olduğu tespit edilmiştir. Bu izolatlardan 1 tanesi Enterococcus faecium türü olarak tanımlanırken, sucuk örneğindeki sayımların 9.4 x 105 kob/g olduğu tespit edilmiştir. Diğer sucuk izolatlarının bir tanesi Enterococcus durans; diğeri ise Enterococcus avium olarak tanımlanmış ve sayımları sırasıyla 2 x 101 kob/g ve 3 x 103 kob/g olarak tespit edilmiştir. Peynir örneklerinden elde edilen kültürlerin 3 tanesi Enterococcus faecium olarak tanımlanmıştır. Enterococcus faecium olarak tanımlanan izolatların sayımları ise 2.3x106 ; 2x101 ve 3x103 kob/g olarak bulunmuştur. Ayrıca peynir örneklerinden 1 tane Enterococcus durans ve 1 tane de Enterococcus avium izole edilmiştir. Çalışmada ayrıca izole edilen Enterococcus spp.'nin hemoliz varlığı ve vancomycin'e direnç özellikleri araştırılmıştır. Peynir ve sucuk örneklerinden elde edilen Enterococcus durans suşlarında hemoliz varlığı saptanırken diğer suşlarda hemoliz varlığı bulunamamıştır. İzole edilen Enterococcus spp.'nin vancomycin'e dirençleri araştırılmış ve bu suşların vancomycin'e karşı direnç göstermedikleri tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Enterococcus faecium, izolasyon, tanımlama, peynir, sucuk
Özet (Çeviri)
In this study, 20 sausages and 30 cheeses samples were collected from markets in Adana and Enterococcus faecium strains were tried to be isolated from these samples. In isolated strains, growth on selective media, gram dye, catalase test, growth at 10 ºC ve 45 ºC and production gas from glucose were tested. Biochemichal characteristics were determined and they were identified using API 20STREP test kit. In the study, 3 of islolates that were obtained from 20 sausage samples belonged to Enterococcus spp. One of these isolate was identified as Enterococcus faecium with count of 9.4 x 105 cfu/g. Other sausages isolates were identified as Enterococcus durans with count of 2 x 101 cfu/g; as Enterococcus avium with count of 3 x 103 cfu/g. 3 of isolates obtained from cheese samples were identified as Enterococcus faecium. These Enterococcus faecium isolates were counted 2.3x106 ; 2x101 ve 3x103 cfu/g. Also 1 Enterococcus durans strain and Enterococcus avium strain were isolated from cheese samples. In the study, isolated Enterococcus spp. were searched for precence of haemolysin and vancomycin resistant. These isolates were tested for precence of haemolisis and vancomycin resistant. Enterococcus durans strains which isolated from cheese and sausage samples showed β haemolysin; haemolysin couldn't find in other strains. Enterococcus spp. isolated in this study tested for vancomycin resistance and it's found that these strains did not show vancomycin resistant. Vancomycin resistant was found only for Enterococcus faecium 1047387 that was used as referance strain. KeyWords : Enterococcus faecium, isolation, identification, cheese, sausage