Utilization of camel chymosin in the production of reduced fat ultrafiltrated white cheese and its effect on cheese quality
Yağı azaltılmış ultrafiltre beyaz peynir üretiminde deve kimozini kullanımı ve bunun peynir kalitesi üzerine etkisi
- Tez No: 493915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, yağı azaltılmış ultrafiltre (UF) beyaz peynir üretiminde deve kimozini kullanımı ve bunun peynir kalitesi üzerine etkileri raf ömrü süresince tespit edilmiştir. Yağı azaltılmış UF beyaz peynirlerin üretiminde, hayvansal-buzağı renneti, fermente buzağı kimozini, fermente deve kimozini ve Rhizomucor miehei' den elde edilen mikrobiyal koagülant kullanılmıştır. Üretimi gerçekleştirilen peynirler 6-8 °C de depolanmış ve olgunlaşmanın 7., 30., 60.,90., ve 120. günlerinde, kimyasal, biyokimyasal, tekstürel ve duyusal özellikleri araştırılmıştır. Peynirlerin bileşim ve pH değerleri birbirine yakın bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, peynir verimi istatistiksel olarak koagulant çeşidinden etkilenmemektedir. Birincil ve ikincil proteoliz, deve kimozini kullanılarak üretilen peynirlerde en düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, utilization of camel chymosin in the production of reduced fat ultrafiltrated (UF) white cheese and its effects on the cheese quality was investigated during the ripening period. Animal-calf rennet, fermentation-produced calf chymosin, fermentation-produced camel chymosin and microbial coagulant from Rhizomucor miehei were used in the production of reduced-fat UF white cheeses. The cheese samples were stored at 6-8 ºC, and chemical, biochemical, textural and sensory properties were analysed at 7., 30., 60.,90., and 120 days of ripening. The composition and pH between the cheeses were almost similar. The results indicated that the cheese yield was not statistically affected by coagulant type. The primary and secondary proteolysis were the lowest in cheeses made with camel chymosin.