Değişik yörelerdeki çeşitli koyun ve sığır ırklarında bazı kan parametrelerinin araştırılması
The Research of some blood parameters of the cattle and sheeps in differnt races in the different region
  1. Tez No: 48084
  2. Yazar: AYTEKİN SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN KORKUT TEKELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda 100 normal sığır (30 Manda, 30 Holstein, 40 Yerli Kara ), 100 normal koyun (20 Akkaraman, 20 Morkaraman, 20 Kıvırcık, 40 Dağlıç) olmak üzere toplam 200 hayvanda serum kalsiyum, glukoz, kolesterol, AST, ALT ve trigliserit konsantrasyonları saptandı. Mandalarda serum kalsiyum, glukoz, kolesterol, AST, ALT ve trigliserit konsantrasyonları sırası ile, 71.91 mg/dl, 122.0 mg/dl, 69.37 mg/dl, 113.93 IU/L, 38.8 IU/L, 20.37 mg/dl, Holstein ırkında serum kalsiyum, glukoz, kolesterol, AST, ALT ve trigliserit konsantrasyonları sırası ile, 8.32mg/dl, 104.47 mg/dl, 93.03 mg/dl, 58.93 IU/L, 19.07 IU/L, 6.47 mg/dl, Yerli Kara ırklarında serum kalsiyum, glukoz, kolesterol, AST, ALT ve trigliserit konsantrasyonları sırası ile, 8.36 mg/dl, 103.03 mg/dl, 99.15 mg/dl, 66.45 IU/L, 23.35 IU/L, 22.25 mg/dl, Akkaraman koyun ırkında serum kalsiyum, glukoz, kolesterol, AST,ALT ve trigliserit konsantrasyonları sırası ile, 7.55 mg/dl, 89.7 mg/dl, 74.1 mg/dl, 75.2 IU/L, 30.10 IU/L, 10.95 mg/dl, Morkaraman koyun irlanda serum kalsiyum, glukoz, kolesterol, AST, ALT ve trigliserit konsantrasyonları sırası ile, 8.52 mg/dl, 91.6 mg/dl, 59.3 mg/dl, 51.2 IU, 10.5 IU, 19.55 mg/dl, Kıvırcık ırkı koyunlarda serum kalsiyum, glukoz, kolesterol, AST, ALT ve trigliserit konsantrasyonları sırası ile, 8.30 mg/dl, 97.63 mg/dl, 86.25 mg/dl, 54.85 IU/L, 13.90 IU/L, 17.5 mg/dl, Dağlıç ırkı koyunlarda serum kalsiyum, glukoz, kolesterol, AST, ALT ve trigliserit konsantrasyonları sırası ile, 8.25 mg/dl, 87.95 mg/dl, 64.33 mg/dl, 28. 15 IU/L, 28. 15 IU/L, 14. 18 mg/dl olarak saptanmıştır. Yukarıda belirtilen tüm kan parametrelerinin istatistiki analizleri yapılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular literatürdeki verilerle karşılaştırılarak yorumlanmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
40 7. SUMMARY In this research (in a total of 200 animals), 100 normal cows (30 bulls, 30 Holstein species, 40“ Yerli Kara”species), 100 normal sheep (20 Akkaraman, 20 Morkaraman, 20 Kıvırcık, 40 Dağlıç/species Calcium, Glucose, Cholesterol, GOT, GPT and Trigliseride concentration were found in their serum. The Calcium, Glucose, Cholesterol, AST, ALT and Trigliseride concentrations in bulls is respectively, 7.91 mg/dl, 122.0 mg/dl, 69.38 mg/dl, 1 13.93 IU/L, 33.8 IU/L, 20.37 mg/dl in their serum. The Calcium, Glucose, Cholesterol, AST, ALT and Trigliseride concentrations in Holstein species is respectively, 8.32 mg/dl, 104.47 mg/dl, 93.03 mg/dl, 58.93 IU/L, 19.07 IU/L, 6.47 mg/dl in their serum. The Calcium, Glucose, Cholesterol, AST, ALT and Trigliseride concentrations in Yerli Kara species is respectively, 8.36 mg/dl, 103.03 mg/dl, 99. 15 mg/dl, 66.45 IU/L, 23.35 IU/L, 22.25 mg/dl in their serum. The Calcium, Glucose, Cholesterol, AST, ALT and Trigliseride concentrations in Akkaraman species is respectively, 7.55 mg/dl, 89.7 mg/dl, 74.1 mg/dl, 75.2 IU/L, 30. 10 IU/L, 10.95 mg/dl in their serum. The Calcium, Glucose, Cholesterol, AST, ALT and Trigliseride concentrations in Morkaraman species is respectively, 8.52 mg/dl, 91.6 mg/dl, 59.3 mg/dl, 51.2 IU/L, 10.50 IU/L, 19.55 mg/dl in their serum. The Calcium, Glucose, Cholesterol, AST, ALT and Trigliseride concentrations in Kıvırcık species is respectively, 8.30 mg/dl, 97.63 mg/dl, 86.25 mg/dl, 54.85 IU/L, 13.90 IU/L, 17.5 mg/dl in their serum. The Calcium, Glucose, Cholesterol, AST, ALT and Trigliseride concentrations in Dağlıç species is respectively, 8.25 mg/dl, 87.95 mg/dl, 64.33 mg/dl, 28. 15 IU/L, 28. 15 IU/L, 14. 18 mg/dl in their serum. The statistical values were determined of all the analyzed blood parameters mentioned above. The results of this research were compared with literature and discused.