Eşbütünleşme analizi ve bir uygulama
Cointegration analysis and an application
- Tez No: 480225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA GÖKALP GÖKTOLGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma ile ekonometrik zaman serileri arasındaki ilişkileri araştırmada kullanılan eşbütünleşme analizi yaklaşımları incelenmiştir. Ayrıca“ Eşbütünleşme Analizi ve Bir Uygulama”adlı bu çalışma, bir uygulama çalışması niteliğine sahip olup, ekonomik zaman serilerinin analizi alanında özgün katkı değerine sahiptir.Çalışmanın teorik kısmında, zaman serilerine genel olarak değinilmiş ve birim kök konusu ile eşbütünleşme analizi yaklaşımları ele alınmıştır. Çalışmanın özgün bölümünde, 1988:1-2006:4 dönemi, Türkiye imalat sanayi devlet sektöründe kısmi verimlilik endeksi serileri ile özel sektör kısmi verimlilik endeksi serileri arasında eşbütünleşik bir ilişki olup olmadığı araştırılmak üzere bu serilere eşbütünleşme analizi yaklaşımları uygulanmıştır.Sonuç olarak ise; elde edilmiş olan parametre değerleri yorumlanmış ve eşbütünleşme analizi yaklaşımlarından elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
By this study, approaches of the cointegration analysis, used in researching of the relations among the econometric time series, were examined. Besides, this study, which is named as Cointegration Analysis and an Application, has a quality of application work and also has a sui generis (original) contributive value in the field of analyzing of economic time series.In the theoretical part of the study, time series were generally described and concept of unit root and approaches of cointegration analysis were considered. In the original part of the study, in order to search whether there is a cointegrative relation between the partial efficiency index series at the public sector and the partial efficiency index series at the private sector in Turkey?s manufacture industry between the periods of 1988:1 ? 2006:4, approaches of cointegration analysis were applied on these series.As a result, the obtained parametric values were interpreted and the results gained from the approaches of cointegration analysis were compared.