Zaman serileri ve panel veri ekonometrisinde eşbütünleşme analizlerinin değerlendirilmesi: Cari açık ve ekonomik büyüme üzerine bir uygulama
Evaluation of co-organization analysis in time seriesand panel data econometry: An application on currentopen and economic growth
- Tez No: 592654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ PEKMEZCİ, DOÇ. DR. KURTULUŞ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, son yıllarda özellikle iktisat literatüründe üzerinde durulan zaman serileri analizi ve panel veri analizi yöntemleri ile eşbütünleşme analizlerinin ayrı ayrı ele alınarak, OECD ülkelerinde incelenen değişkenler arasında uzun ve kısa dönemli ilişki olup olmadığının incelenmesidir. Bu amaçla çalışmamızda eksiksiz verilere ulaşılabilen 30 OECD ülkesi için 2005:01-2017:04 dönemi kapsamında cari açık ile ekonomik büyüme serileri arasında uzun ve kısa dönemli ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmada ekonomik büyüme ve cari açık serilerinin bağımlı değişken olduğu iki ayrı model üzerinden analizler uygulanmıştır. Zaman serileri analizinde uzun dönemli ilişki Johansen eşbütünleşme analizi ile kısa dönemli ilişki Granger ve Toda-Yamamoto nedensellik analizi ile elde edilmiştir. Ayrıca panel veri analizinde eşbütünleşme ilişkisi Westerlund eşbütünleşme analizi ile tespit edilerek kısa ve uzun dönemli ilişkiler incelenmiştir. Sonuç olarak elde edilen kısa ve uzun dönemli ilişkiler yorumlanarak, zaman serileri analizinden elde edilen sonuçlar ile panel veri analiz sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze whether there is a short and long term correlation between the variables assessed in OECD countries by reviewing time series analysis and panel data analysis methods and cointegration analyses individually as they are recently emphasized especially in economic literature. In the light of this objective, the study investigates whether there is a short and long term correlation between current deficit and economic growth series concerning 30 OECD countries with complete and accessible data in the time frame of 2005:1-2017:4. In the study, analyses are realized via two separate models in which economic growth and current deficit series are dependable variables. In time series analyses, long term correlation is acquired by Johansen cointegration analysis, and short term correlation is acquired by Granger and Toda-Yamamoto causality analysis. Long and short term correlations are also investigated by detecting cointegration correlation in panel data analysis with Westerlund cointegration analysis. As a result, acquired long and short term correlations are interpreted and outcomes of time series analysis and panel data analysis are contrasted.