Determination of factors affecting job satisfaction and organizational commitment with logistic regression: An aplication in Sivas Cumhuriyet Unıversity
İdari personelin iş tatminine ve örgüte bağlılığına etki eden faktörlerin lojistik regresyonla belirlenmesi: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi örneği
- Tez No: 480231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada kamu kurumunda çalışan personelin iş tatmin ve örgütsel bağlılık düzeylerini etkileyen faktörleri lojistik regresyon analizi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma anket yöntemi ile gerçekleştirilmiş olup, çalışan idari personellerin örgütsel bağlılıklarını belirlemek amacıyla Allen ve Meyer'in örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. İş tatminini ölçmek için ise, Minnesota İş Tatmin Ölçeği kullanılmıştır. Uygulama Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde görev yapmakta olan 1556 idari personeli kapsamaktadır. Minnesota İş Tatmini Ölçeğinin ve Allen Meyer Örgütsel Bağlılık Ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri sonuçlarına göre; ölçeklerin geçerliliklerinin yeterli olduğu ve güvenilirliklerinin ise oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuca göre çalışma iş tatmini ölçeğinin orijinal boyutlarıyla birebir uygunluk göstermiştir. Ayrıca çalışmanın örgütsel bağlılık ölçeğinin orijinal boyutlarıyla benzer şekilde uygunluk gösterdiği görülmüştür. Lojistik regresyon analizi sonuçlarına göre çalışanların iş tatmin düzeylerinin demografik özelliklerden yaş, doğrum yeri, hizmet sınıfı, mesleki kıdem, çalıştığı birim, mesleki plan, çalışma sebebine göre farklılaşmakta olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Örgütsel bağlılık düzeylerinin ise demografik özelliklerden yaş, çocuk sayısı, hizmet sınıfı, mesleki kıdem, kurumdaki hizmet yılı ve mesleki plana göre farklılaşmakta olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, job satisfaction of employees in the public sector and the factors affecting the level of organizational commitment aimed determined by logistic regression analysis. The study has been conducted with survey method , Meyer and Allen's organizational commitment scale is used to determine the organizational commitment of the administrative staff. In order to measure job satisfaction, Minnesota Job Satisfaction Scale was used. The Study includes 1556 administrative staff who work in Sivas Cumhuriyet University. According to the Minnesota Job Satisfaction Scale and Allen Meyer Organizational Commitment Questionnaire validity and reliability of analysis results; was found that is sufficient of validity and reliability of the scale is quite high level. This is identical with the original size scales based on the results of the study showed job satisfaction requirements. In addition, the study showed that similar to comply with the original dimensions of organizational commitment scale. According to the results of logistic regression analysis the employees' job satisfaction level has been reached on the findings that are differentiated according to age, birthplace, duty category, seniority, working unit, commercial plan, reason of working. The employees' organizational commitment level has been found on the findings that are differentiated according to age, number of children, , duty category, seniority, years of service in the organization and commercial plan. It also showed that there is not statistically effective with gender and job satisfaction and organizational commitment. According to the results of the staff was determined not different with gender and job satisfaction and organizational commitment.