The effect of scientific practice-based instructionon seventh graders' perceptions of scientific practices
Bilimsel pratiklere dayalı fen öğretiminin yedinci sınıf öğrencilerinin bilimsel pratikler algılarına etkisi
  1. Tez No: 480247
  2. Yazar: NİHAL KARABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı bilimsel pratiklere dayalı fen öğretiminin geleneksel fen öğretimiyle karşılaştırıldığında yedinci sınıf öğrencilerinin bilimsel pratiklerin kategorileri hakkındaki algılarına ve elektrik konusunu anlamalarına olan etkisini incelemektir. Bu çalışmaya 2015-2016 bahar döneminde İstanbul'da genel bir ortaokulda öğrenim gören 56 yedinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Bu sınıflardan biri rastgele deney grubu olarak diğeri de kontrol grubu olarak seçilmiştir. Deney grubunda bilimsel pratiklere dayalı fen öğretimi kullanılırken, kontrol grubunda geleneksel fen öğretimine dayalı bir öğretim kullanılmıştır. Elektrik Devreleri Kavram Testi ve Bilimsel Pratikler Algı Anketi her iki gruptaki öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Test sonuçları iki grubun Elektrik Devreleri Kavram Testi'nin ve Bilimsel Pratikler Algı Anketi'nin son test ortalamalarını karşılaştırmak amacıyla bağımsız iki örnek t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Data analizine göre her ne kadar gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı çıkmadıysa da deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubuna göre her iki ölçekten de aldıkları ortalama puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Çalısmanın sonuçlarının bilimsel pratiklerin ve elektrik konusunun kavramsal olarak öğrenilmesi ve öğretilmesi bakımından fen eğitimi araştırmacılarına ve fen bilimleri öğretmenlerine katkı sağlama potansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of scientific practice-based instruction (SPBI) on seventh-grade students' perceptions of scientific practices and conceptual understandings about electric circuit concepts when compared to traditionally designed science instruction (TDSI). Fifty-six seventh-grade students from two classes in a public school in Istanbul participated in this study in the spring semester of 2015-2016. One of the classes was assigned as experimental group and the other one as control group randomly. The experimental group was instructed with SPBI, whereas the control group was instructed with TDSI. Electric Circuit Concept Test (ECCT) and Perceptions of Scientific Practices Questionnaire (PSPQ) were applied to both groups as pre-tests and post-tests. Independent samples t-test was used to compare means of both groups with respect to post-tests of ECCT and PSPQ. The data analysis indicate that the students in the experimental group had higher mean scores in terms of ECCT and PSPQ than the scores of the students in the control group even if the differences between the groups were not statistically significant. The results might have a potential to contribute to science education researchers and science teachers in terms of learning and teaching scientific practices, and conceptual understanding of electric concepts in science classrooms.