An investigation of income profiles in Turkey
Türkiye'deki iş geliri profilleri
  1. Tez No: 480248
  2. Yazar: EMREHAN AKTUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN TORUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki işçi geliri profillerini yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve kamu-özel sektör değişkenlerini kullanarak analiz ettim. İlk olarak, gelişmiş ülkelerde gözlenen kambur biçimindeki maaş profilinin aksine, Türkiye'deki ortalama maaş profilinin özellikle 40 yaşından sonra yaklaşık olarak sabit kaldığını buldum. Fakat bahsedilen değişkenlerin gelir profilleri üzerinde önemli ölçüde değişikliklere sebep olması veriyi gruplara ayırdığımda çok farklı profiller elde etmemi sağlıyor. Yüksek eğitim ve gelir gruplarında kambur biçimindeki profil yerini doğrusal artan bir profile bırakıyor. Aynı zamanda, özel sektörde çalışan üniversite mezunları kamuda çalışanlara göre ortalamada daha çok kazanmalarına rağmen işçi geliri varyansının özel sektörde çok daha yüksek olduğu görülebiliyor. Veriden elde ettiğim bulgular Türkiye'de hem eğitim hem sektör etkisiyle maaşların hayat döngüsü içnerisinde çok farklı rotalar çizdiğini gösteriyor. Bu elde ettiğim sonuçları hem basit doğrusal regresyon modeli hem de yapay veri oluşturma yöntemi ile test ettim ve ekonometrik bulgularım veride gördüklerimi doğruladı.
Özet (Çeviri)
In this paper, I empirically investigate the labor income profiles in Turkey over age, gender, educational attainment and public-private sector employment. I first document that the average labor income profile over age is quite flat yet non-decreasing in Turkey, contrary to the observed hump-shaped profile in developed countries. This pattern is the result of aggregation, as there is a considerable degree of heterogeneity in income profiles over the highlighted characteristics. I show that the private sector income profiles display a higher degree of cross-sectional variation across individuals over the same age groups, especially among university graduates. Having established the results, I turn to verifying my predictions employing both OLS with different datasets and a pseudo-panel estimation approach via the synthetic cohorts I generate. My econometric findings provide robustness and verify the validity of the significance of my findings.