Çalışanların dönüşümcü liderlik algılarının örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkileri: Tekstil sektöründe bir araştırma
A research on; the perception employees about transformational leadeship aproach and i̇ts effects on organizational commitment: The sample of textile sector
- Tez No: 480269
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Genelde özel sektörde yer alan endüstriyel kuruluşlardaki yöneticilerin modern işletme yönetim tekniklerini kullanıp kullanmadıkları ile çalışanlarının bu vesileyle kuruma ve örgüte olan bağlılıklarına etkisinin ortaya çıkarılması son derece önemlidir. Böylece gerek yöneticilerin davranış boyutları gerekse de çalışanların yöneticilere ve kurumlarına olan bağlılıklarının ölçülmesi bu tez kapsamında hedeflenmiştir. Bu amaçla öncellikle literatürde yer alan liderlik ve yöneticilik teorilerinin irdelenmesi ve işletme yönetiminde meydana gelen değişikliklerin ortaya konulması önemli hale gelmiştir. Bu amaçla yerli ve yabancı bilim adamlarının araştırmalarının yanında tarihsel süreçte yönetim biliminin özellikle de işletme biliminde gelişen teoriler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son yıllarda gelişen liderlik ve işletme yöneticiliği alanındaki teoriler yönetim ve yönetici fonksiyonunu da değiştirerek yeni bir boyut kazandırmıştır. Klasik yönetim biçimlerinden sonra gelişen teorilerden sonra gelişen neo-klasik teoriler ve nihayetinde işletme yönetiminde gelişen modern teoriler işletmeleri ve yönetim fonksiyonunu başka bir boyuta taşımıştır. Etkinlik, verimlilik ve karlılık hedefleri doğrultusunda şekillenen işletme yöneticilerinin yönetim tarzları çalışanların işletmelerine olan bağlılığını etkilediği gibi belirlenen hedeflere ulaşmada en etkili silah olduğu kabul edilmektedir. Modern liderlik teorilerinin son yıllarda önem kazandığı işletme yönetiminde özellikle stratejik Liderlik, Etkileşimsel liderlik ile Dönüşümsel Liderlik teorileri ön plana çıkmıştır. Bu ve benzeri uygulanan liderlik tarzlarının çalışanlara ilham verme, örnek olma, motive etme gibi fonksiyonlarıyla kurumsal bir kültür oluşturarak çalışanların örgütsel bağlılığı arttırdığı literatürde yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Birçok modern ülke ve bu ülkelerdeki işletmelerde literatürde çalışılan liderlik tarzları ve bu tarzların çalışanlar üzerindeki etkileri ile örgüte bağlılık oluşturma düzeyleri ölçülmeye çalışılmıştır. Ülkemizde özellikle son yıllarda gelişmeye başlayan Anadolu şehirlerinden olan Malatya ilinin sanayi sektöründe yer alan büyük işletmelerindeki dönüşümsel liderlik boyutu ile bu tarzın çalışanların işletmelerine olan bağlıkları arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Bu kapsamda Türkiye'de işletme yönetiminin bir örneğini incelemek üzere Malatya I. ve II. Organize Sanayi Bölgelerindeki büyük ölçekli tekstil işletmeleri seçilmiştir. Bu işletmelerdeki yöneticilerin dönüşümcü liderlik davranışlarının çalışanlarca algısının incelenmesi ve yöneticilerin dönüşümcü liderlik özelliklerinin çalışanların örgütsel bağlılığına etkisinin ortaya konulması araştırmanın amacı ve önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is of the utmost importance that the managers of ındustrıal institutions that takes part in generally private sectors use the technıqus of business management and hereby to reveal the organizational commitment of employees. Therefore this thesis aims to evaluate the managers behaviours as well as the dependance of the employees. Primarily, it is significant to study the the theories of leadership and management in litterateur and to reveal the changes occuring in business management. for this purpose the studies of local and foreign scientists as well as the theories developing in business and management science in a historical process will be suggested. In recent years, the theories of leadership and business management which has developed recently has taken on dimension by changing the function of the management. Neo classical theories which has improved after classical management forms and finally developed business add another dimension to modern theories which are improved in business management. Managements styles of business executives formed in the direction of the efficiency, activity and determination targets is accepted as the most efficient weapon for both the employees' commitment on their employers and reaching the targets. In business management in which modern leadership theories has recently become important, especially the strategic leadership, interactive leadership and reflexive leadershas come into prominence. In many modern countries, the leadershıp styles that exists in litterateur and its influence on organizational commitment of emloyees are tried to be measured. With this thesis, in our developing country, especially the leadership aspect of big managements in industrial sector in Malatya is very important. Malatya is the one of the developing Anatolian cities, and the commitment of the employees of these managements will be shown in this context. On the purpose of examining a sample of business management in Turkey, it is very important to study the management styles of businesses in I. and II. organized industrial zones(OSB) of Malatya and the organizational commitment of employees in these businesses.