Die gegenwärtigen koden der jugendlichen in Deutschland bei der intermediativen allgemeinen kommunikation-eine lexikalische, semantische analyse unter der altersgruppe 9-16 jahren
Almanya'da yaşayan gençlerin iletişim esnasında kullandıkları intermedyatif ve genel kodları- 9- 16 yaş grubu arasında sözcük ve semantik bazında bir analiz
  1. Tez No: 480307
  2. Yazar: BAŞAK DİLGEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM EKTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, German Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sürekli gelişen ve değişen toplumumuzda gençlere hiç olmadığı kadar önem veriliyor. Özellikle ebeveynler, öğretmenler veya bilim adamları gençlerin gezdikleri yeni özerklik alanları hakkında fikir edinmek istemektedir. Bu konu sadece günümüzün merak edilen konularından değildir. 18. yüzyılda da gençlerin standart konuşulan dilin dışına çıkıp kendilerine ait bir alan oluşturdukları bilinmektedir ve bu durum birçok bilim adamının ilgisini çekmiş bulunmaktadır. Fakat bilimsel olarak 20. yüzyılın başlarında tam anlamıyla hak ettiği değeri bulmuştur. Dünyadaki iletişimin globalleşmesiyle gençlerin değişen davranışların dile yansımasının nedenlerini açıklama gereği doğmuştur. Zamanımızın en çok tartışılan konular arasında, standart dil, gençlik dili ve iletişimin oluşturduğu yeni anlam yerlerini almaktadır. Alman dilinin gelişimi, iletişimin yeni biçimlerinin gelişmesi ile yakından ilgilidir. Özellikle günümüz gençliği internet ağı ve online oyunlar üzerinden fazlasıyla iletişim kurmaktadır. Bu yolla konuşma üslubunun değişime uğraması ve bu durumun sözel ve yazınsal dile yansıması anlaşılır bir durum olmaktadır. Kelime kısaltmaları kullanarak ya da yabancı kökenli kelimeleri konuşma diline katarak hatta yeni kelimeler üreterek iletişimlerini sürdürüyorlar. Görüldüğü üzere dil değişimi fazlasıyla büyüktür. Yabancı kökenli sözcüklerin alman diline etkileri çok fazladır ve durumun Alman dilinin kelime haznesini tam anlamıyla bir değişikliğe uğrattığı aşikârdır. Bu çalışmanın amacı, genel olarak dilin yapısını ve gençler tarafından kullanılan dil yapısını farklılıklarını ve kullanım nedenlerini araştırmaktır. Çalışmam Teorik ve pratik olarak iki bölümden oluşmaktadır. Teorik kısımda araştırma alanım için önemli olan kavramlara yer vermekteyim. İlk bölümde genel deneysel kavram açıklamaları yapmaktayım. Daha sonra teorik ve metodolojik temelleri açıklayarak, gençlik dilinin dil çeşitleri içerisine entegre etmeye çalışacağım. Üçüncü bölümde ise geçmişten günümüze gelen gençlik dili kavramını açıklamaya çalışıp kullan nedenleri hakkında bilgi vermekteyim. Pratik bölümümü oluşturan son bölümde, yapmış olduğum anket çalışmasını değerlendireceğim. Burada özellikle ankete dayanarak genel bir tüme varım yapmaya çalışacağım. Bunu yaparken de ağırlıklı olarak gençlik dilinde kullanılan sözcükler temel alınmıştır. Anathar Sözcükler Jargon, Almanya, Gençlik dili, kabuledilebilirlik, dilsel değişim, dil çeşitliliği
Özet (Çeviri)
In our constantly developing and changing society, young people are given more importance than ever. Especially parents, teachers or scientists want to get an idea about young people's new areas of autonomy. This is not just about today's curiosity. It is known that in the 18th century, young people came out of the standard spoken language and created an area of their own, and this situation attracted many scholars' interest. But scientifically, in the early part of the 20th century, this fenomena was granted the value it deserved. With the globalization of communication in the world, it has become necessary to explain the reasons for changing language of young people. Among the most controversial topics of our time, are the standard language, the language of youth and the new meaning that communication creates. The development of the German language is closely related to the development of new forms of communication. Especially nowadays, youth is communicating more with internet network and online games. In this way, the way of speaking changes and it is understandable that it reflects the verbal and literary language. Young people communicate by using word abbreviations or by adding foreign words to speech and even by generating new words. As you can see, the language change is too great. The effects of foreign language words on german language are very high and it is obvious that the situation has completely changed the vocabulary of the German language. The purpose of this study is to investigate the structure of language in general and the differences in the structure of language used by young people and the reasons for their use. My study consists of two sections, theoretical and practical. In the theoretical section, I will include concepts that are important for my research field. In the first part I make general experimental conceptual explanations. Then, by explaining the theoretical and methodological bases, I will try to integrate youth language into language varieties. In the third part, I try to explain the concept of youth language which came from the past and give information about the reasons for using it. In the final part that makes up the practical section, I will evaluate the questionnaire I have done. Here, I will try to make a general induction mainly based on the questionnaire. In doing so, the words mainly used in youth language are taken as basis. Keywords Jargon, Germany, Youth language, acceptability, linguistic change, language diversity