History as a form of mediation on the Nagorno-Karabakh case: An approach to historians intervention
Dağlık Karabağ sorununda bir arabuluculuk formu olarak tarih: Tarihçilerin müdahil olmasına bir yaklaşım
  1. Tez No: 480306
  2. Yazar: SANDRA CAROLİNA TORRİCO SANCHEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Barış Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tarih genelde uluslararası ve yerel topluluklar arasında gerginliği etkilemek ve sürdürmek için önemli bir teşvik ile ilişkilendirilmiştir. Bu bağlamda, geçmişte devlet tarafından desteklenen belirli yorumlar, geçmişe yansıtılan çatışmaları besleyen toplumsal kimlik içinde dolaşan dominant bir bellek biçimini şekillendirdi. Tarihçiler, tarih araştırmalarına mümkün olduğunca bilimsel bir nesnellik getirmekle görevlidir. Bu bağlamda, mevcut yazı, Dağlık Karabağ toprak anlaşmazlığında Ermenistan ile Azerbaycan'ın paylaştıkları tarihçelerin anlaşmazlıklarını incelemek eğilimindedir. Ayrıca, tarihçinin katılımı konusundaki davayı, sivil toplumu ve akademik çevrenin çatışma yönetimine katılımını teşvik etmek için işbirlikçi akademik çalışmaları kullanan çatışma çözümü için yeni bir yaklaşım olarak ele alacaktır.
Özet (Çeviri)
History has commonly been associated with a significant incentive in influencing and sustaining tensions among international and local communities. In this regard, particular interpretations of the past foster by the State shaped a dominant version of memory that pervades within social identity fueling conflicts projected into the past. Historians are in charge to bring a scientific objectivity, as much as possible, to the study of history. In these terms, the present paper tends to examine the disagreement between Armenia and Azerbaijani versions of their shared history over the Nagorno-Karabakh territorial dispute. And it will address the case within historian's participation as a new approach to conflict resolution employing collaborative academic work, to promote civil society and academia involvement in conflict management.