Sultan Ahmed Celayir Dönemi ve Celayirli - Timurlu İlişkileri
Period of Sultan Ahmed Celayir and The Relations between Celayirs and Timurids
  1. Tez No: 480319
  2. Yazar: FATİH KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜRSOY SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
1382 yılında Celayirli Devleti tahtına oturan Sultan Ahmed Celayir, hakimiyetini güçlendirmek için 1384 yılına kadar kardeşi Sultan Bayezid ve onun emiri Adil Ağa ile mücadele etmek zorunda kaldı. Yaptığı mücadeleler sonucunda iktidarı tek başına ele geçiren Sultan Ahmed Celayir, bu kez Emir Timur ile mücadele etmeye başladı. 1384 yılında başlayan Celayirli-Timurlu ilişkileri, Emir Timur'un ölümüne kadar devam etti. 1384 yılında Azerbaycan ve İran'a yönelen Emir Timur, Sultan Ahmed Celayir'i Tebriz ve Bağdat'tan kovarak onun önce Mısır'a daha sonra da Anadolu'ya kaçmasına sebep oldu. Bu durum 1402 yılında Ankara Savaşı'na sebebiyet verdi. Ankara Savaşı'ndan sonra yeniden Bağdat'a gelen Sultan Ahmed Celayir, Timurlu ordusu önünden kaçarak yeniden Mısır'a gitse de Kara Yusuf ile birlikte burada hapsedildi. Emir Timur'un ölümünden sonra serbest bırakılınca tekrar Bağdat'a ve ardından da Tebriz'e hâkim oldu. Bu defa da Kara Yusuf ile girdiği mücadele sonunda 1410 yılında yapılan savaşta öldürüldü. Celayirli-Timurlu mücadelesi daha çok Azerbaycan hakimiyeti için olup bu mücadelenin kazananı Emir Timur olmuştur.
Özet (Çeviri)
Sultan Ahmet Celayir, who ascended to the throne of Celayir in 1382, had to struggle in order to reinforce his power with his brother Sultan Bayezid and his commander Adil Aga until 1384. As a result of his struggle, Sultan Ahmet Celayir who took the control of the power began to struggle with Tamerlane the Sultan Ahmed Celayir. Starting in 1384, the relations between Celayirli and Tamerlane continued until Tamerlane died. Tamerlane who headed to Iran and Azarbeijan, caused Sultan Ahmet Celayir to run away first to Egypt and then to Anatolia by pushing him out of Bagdad . This situation led to Ankara war in 1402. Following Ankara war, Sultan Ahmet Celayir who came to Bagdad again went to Egypyt by running away from the army of Tamerlane. Nevertheless, he was imprisoned together with Kara Yusuf. When he was released after the death of Tamerlane, he ruled first Bagdad and then Tebriz. Then, he was killed in a war done in 1410 against Kara Yusuf. The conlict between Tamerlane and Celayir was in fact for Azarbaijan and the winner of this struggle was Tamerlane.