Bursalı İbrahim Râzî Divanı
The Divan of Ibrahim Râzî from Bursa
- Tez No: 480327
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ECE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 532
Özet
Bu çalışma, XVIII. yüzyılın sonu ile XIX. yüzyılın başında Bursa'da doğmuş ve yaşamış Bursalı İbâhîm Râzî'nin Divan'ının Konya Mevlana Müzesi'nde kayıtlı mevcut tek nüshası üzerine yapılmış bir doktora çalışmasıdır. Çalışmada Mevlevî bir şair olan ve Destârizâde adıyla tanınan Bursalı İbrâhîm Râzî ile Divan'ının klâsik Türk edebiyatı sahasına tanıtılması amaçlanmıştır. Eserin baş tarafında kendi Divan'ından derlenen bilgilerle Bursalı İbrâhîm Râzî hakkında bilgiler verilmiş, sonrasında ise Bursalı İbrâhîm Râzî Divanı'nın biçim ve muhteva bakımından ayrıntılı bir incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a doctorate study based on the only existing copy of the Ibrahim Razi who was born in Bursa and lived late in 18th century and at the beginning of 19th century whose Divan was registered in Konya Mevlana Museum. In this study, with Ibrahim Razi from Bursa, a Maulawi poet and known as Destarizade, Divan has been aimed to be introduced into the field of classical Turkish Literature. At the start of work, information compiled from his Divan has been given about Ibrahim Razi from Bursa. In the sequel, a detailed research about the form and content of Ibrahim Razi's Divan has been carried out.