Matematiksel modelleme yöntemi ile doğrusal denklemler konusunun öğretiminin ortaokul üçüncü sınıf öğrencilerinin akademik başarısına etkisi
The effect of teaching lineer equation subject with mathematical modelling method on elementry school third grade students academic achi̇vement
- Tez No: 480360
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul üçüncü sınıf matematik dersinde doğrusal denklemler konusun matematiksel modelleme yöntemi ile öğretiminin öğrenci başarısı üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada, ön test- son test eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Doğrusal denklemler konusuna ait kazanımlar dikkate alınarak toplam altı etkinlik oluşturulmuştur. Araştırma 2012-2013 eğitim öğretim yılının 2. yarıyılında Erzurum ili Yakutiye ilçesine bağlı bir devlet okulunda yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini deney grubunda 20 öğrenci ve kontrol grubunda 20 öğrenci olmak üzere toplam 40 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından geliştirilen ve güvenirliği hesaplanmış olan Doğrusal Denklemler Bilgi Testi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Deney grubu ve kontrol grubuna, hazırlanan doğrusal denklemler bilgi testi ön-test olarak uygulanmıştır. Deney grubunda dersler matematiksel modelleme yöntemi ile işlenirken, kontrol grubunda ise müfredat etkinlikleri işlenmiştir. Uygulama 3 hafta süre ile yani 9 ders saati olarak işlenmiştir. Yapılan öğretim sonunda her iki gruba da hazırlanan bilgi testi son test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre her iki grubunda başarı durumlarının arttığını ve bununla birlikte her iki grubun başarı durumları karşılaştırıldığında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda matematiksel modelleme yöntemi ile öğretimin öğrencilerin başarısını arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of mathematical modeling method on student achievement of linear equation in junior high school mathematics class in secondary school. In this study, pre- test and post-test unequal control group semi-trial model was used. A total of six events have been created, considering the gains of the linear equations. The research was carried out in a public school in Yakutiye district of Erzurum province in the second semester of 2012-2013 academic year. The sample of the research consists of a total of 40 students, 20 students in the experimental group and 20 students in the control group. The Linear Equations Knowledge Test, which was developed and whose reliability was calculated by the researcher, was used as a data collection tool. A linear equations knowledge test was applied for the experimental group and the control group as a preliminary test. While the lessons were taught by mathematical modelling method in the experimental group, curricular activities have been taught in the control group. The application was processed for 3 weeks, meaning 9 teaching hours. At the end of the training, a knowledge test prepared applied for the both groups as a final test. According to the research findings, it was determined that the students' achievement of both groups increased, in addition, there is a significant difference in favour of the experimental group when the successes of the two groups were compared. As a result, it has been determined that teaching mathematical modelling method increases the students' achievement.