Ebu Hayyân'ın el-Bahru'l-Muhît adlı eserinin beyân ilmi açısından tahlili
Abu Hayyân al-Andalusian's famous exegesis, al-Bahru'l Muhît
- Tez No: 480378
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ebu Hayyân el-Endülüsî'nin el-Bahru'l-Muhît isimli tefsiri belâgat açısından önemli bir yere sahiptir. Çalışmamızda bu tefsiri ilm-i beyân açısından tahlil etmeye çalıştık. Bu çalışmamızı yaparken klasik ve modern birçok belâgat ile ilgili yazılan eserlerden de yararlandık. Ebu Hayyân tefsirinde belâgate büyük önem vermiş âyetlerdeki belâgat sanatlarını ilmi meânî, ilm-i beyân ve ilm-i bedî' yönünden açıklamıştır. Bu çalışmamız Ebu Hayyân'ın el-Bahru'l-Muhît tefsirindeki belâgat unsurlarını ilmi beyân noktasında teşbîh, mecâz, istiâre ve kinâye başlıkları altında tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte tespit edilen bilgilerin günümüz Türkçesine kazandırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abu Hayyân al-Andalusian's famous exegesis, al-Bahru'l-Muhît, has an important place in terms of eloquence. In our work, we tried to analyze this exegesis in terms of knowledge. While doing this work, we also got benefit from many classic and modern works related to eloquence. In his exegesis, Abu Hayyân explained the beliefs of the arts in the verses, which gave great importance to the belief in the commentary, in the direction of the scientific knowledge, ilm-i beyân and ilm-i bedî. This study aims to determine the elements of belief in the exegesis of Abu Hayyân's al-Bahru'l Muhît under the headings of simile, metaphor, comparison, and allusion at the scientific point of view. Along with this, it was aimed to gain the detected information to today's Turkish language.