Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın Hak Dini Kur'ân dili isimli tefsirinde tenkit ettiği ilim adamları İbn Sînâ ve Muhammed Abduh örneği
Example of critised scholars İbn Sina and Muhammad Abduh by Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır in 'The Famous Commentary of the Qur'anic Language (Hak Dini Kur'an Dili)'
- Tez No: 480379
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Geçtiğimiz asırda yaşamış ilim adamlarından Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın Hak Dini Kur'ân Dili isimli tefsirinde eleştirdiği ilim adamlarını, onların bu bağlamdaki fikirlerini ve Elmalılı'nın konuya dair düşüncelerini konu edindiğimiz bu çalışmamızda buna örneklik teşkil etmesi noktasında özel olarak İbn Sînâ ve Muhammed Abduh isimlerini seçtik. Diğer bazı ilim adamlarının Elmalılı tarafından itiraz edildiği bazı görüşlerine genel olarak değindik. Çalışmamızın giriş bölümünden sonra birinci bölümü Elmalılı'nın hayatına, ikinci bölümü Elmalılı'nın ilmî şahsiyeti, eserleri ve Hak Dini Kur'ân Dili isimli tefsirine yer ayırdık. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise Elmalılı'nın İbn Sînâ ve Muhammed Abduh eleştirileri ile diğer bazı ilim adamlarına yaptığı itirazlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study which deals with the scholars criticized in his interpretation of Qur'an (Tafsir) named Hak Dini Kur'an Dili (True Religion Qur'an Language) by Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, one of the scholars living in the last century, their views in this context and the opinions of Elmalılı regarding the issue, we have chosen the names particularly Ibn Sînâ (Avicenna) and Muhammed Abduh to serve as a model. We have mentioned some opinions of a number of scholars that were criticized by Elmalılı. Following the introduction of our study, the first chapter deals with the life of Elmalılı, the second chapter discusses his scholarly characteristics, his works of art and his interpretation of Holy Qur'an titled Hak Dini Qur'an Dili (True Religion Qur'an Language), the third chapter deals with the criticisms of Elmalılı regarding Ibni Sînâ (Avicenna) and Muhammed Abduh as well as some other scholars.