Gömük yirmi yaş dişi operasyonlarında pre-operatif ve post-operatif olarak kan proteinlerinin (Fibrinojen-Fibronektin-Albumin) incelenmesi
- Tez No: 48038
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖVÜN GÜVENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
69 ÖZET Çalışmamızın amacı; gömük alt yirmi yaş dişi cerrahi çekimlerinin, akut faz proteinlerinden olan plazma fîbrinojen, plazma fibronektin ve senim albumin üzerindeki etkilerini incelemekti. Çalışma Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi, Ağız-Diş- Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalına gömük alt yirmi yaş dişi cerrahi çekimleri için başvuran 46 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastalardan operasyon öncesi, operasyondan 24 saat ve 1 hafta sonra kol içindeki ante-cubital venden kan örnekleri alındı. Deneysel çalışmalar Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Biyokimya Bilim Dalında gerçekleştirildi. Plazma fîbrinojen ve plazma fibronektin tayinleri Radialimmündifüzyon yöntemiyle tesbit edildi. Serum albumin tayininde; bromkresol yeşilinin asid pH'da albumin ile mavi-yeşil renk vermesi ve bunun spektofotometrede renk dansimetresinin ölçülmesi yöntemi olan direkt metod kullanıldı. Operasyon öncesi ile operasyondan 24 saat ve 1 hafta sonraki değerlerin karşılaştırılması sonucu plazma fîbrinojen, plazma fibronektin ve serum albumin seviyelerinde anlamlı bir değişiklik görülmedi. Cinsiyet, yaş, sigara kullanımı ve operasyon süresine göre yapılan karşılaştırılmalarda da anlamlı bir değişiklik tesbit edilemedi. Sonuç olarak gömük yirmi yaş dişi cerrahi çekimleri akut faz proteinlerinden olan plazma fîbrinojen, plazma fibronektin ve serum albumin seviyeleri üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Ancak oral cerrahi işlemlerin akut faz proteinleri üzerindeki etkisini incelemek için daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY The aim of this study is that the effect of removing the impacted lower third molar on acute phase proteins which are plasma fibrinogen, plasma fibronectin and sera albumin. This study carried out on 46 subjects whom are attended for removal of the impacted lower third molar to University of Marmara, Faculty of Dentistry, Department of Oral Surgery. Sample of blood is taken from the subjects ante-cubital veins before the operation, 24 hours and 1 week after the operation. These samples are analyzed at the University of Marmara, Department of Biochemistry. The method of Radialimmundifuzyon is used for the assessment of plasma fibrinogen and plasma fibronectin in blood. The direct method is also use for the assessment of sera albumin. There was no significant differences found when plasma fibrinogen, plasma fibronectin and sera albumin are analyzed in samples of blood before, 24 hours and 1 week after the operation. There was also no significant effect of sex, age, smoking and duration of operation on blood samples. From this study it is concluded that there is no change in the level of acute phase proteins which are plasma fibrinogen, plasma fibronectin and sera albumin, before and after surgery of impacted lower third molar. This study also shows that more detailed further studies are needed to prove above conclusion.