Tevbe sûresinin meânî ilmi açısından tahlili
Sura of Tevbe in respect of the meânî
  1. Tez No: 480380
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH ERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tevbe sûresini Meânî ilmi açısından inceleyen bu çalışma giriş, beş bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın, önemi, amacı, kaynakları, Tevbe sûresinin genel çerçevesi, Meânî ilminin konusu ve tanımı ve Meânî ilminin bilinmesinin faideleri verilmiştir. Birinci bölümde haber cümlesinin anlamı, gayesi, çeşitleri, haber cümlesini tekit eden edatlara, inşâ cümlesi ve çeşitlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde müsnedün ileyh ve müsnedin durumlarından, üçüncü bölümde kasr uslubu ve yapılış yöntemlerinden, dördüncü bölümde fasl ve vasl üslubunun kullanıldığı yerler ve gayelerinden, beşinci bölümde îcaz, itnâb ve musâvât üslupları ve bu üslupların kısımlarından bahsetmektedir. Ayrıca bu bölümlerin herbiri Tevbe sûresi'nden alınan örneklerle zenginleştirilmiştir, Meânî ilmi tatbiki olarak Tevbe sûresine uygulanmıştır. Sonuç bölümünde ise bu çalışmadan ulaşılan sonuçlar ve çalışmanın bize kattığı faydalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study that analyzes the sura of Tevbe in respect of the Meânî knowledge which consists of an introduction to five chapters and the result. At the part of the introduction, importance, purpose and resources of the study have been given and also the idea of the Meânî knowledge, the definition of the Meânî knowledge, and the benefits of studying the Meânî knowledge have been clarified. On the first chapter, meaning of the news sentence, purpose, varieties and the traditions which empower the news sentence are mentioned, the sentence of İnşâ and its varieties are mentioned. On the second chapter, the aspects of müsnedün ileyhi, the aspects of müsnedin are mentioned. On the third chapter, the uslub of kasr and ways of production, on the fourth chapter, the used places and the purposes of the fasl and vasl uslub are mentioned. On the fifth chapter, icaz, itnâb and musavet uslubs are mentioned with their parts. Also each of these posts are enriched with the examples taken from the sûre of Tevbe. On the final part, The benefits and the results which are reached after a research are mentioned.