Urartu'da dokumacılık
Weaving in Urartu
- Tez No: 480406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAFET ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, El Sanatları, Archeology, Crafts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Anadolu'da Neolitik Çağ ile başlayan dokumacılık faaliyetleri Urartular'a kadar artarak devam etmiştir. Ancak“Urartu'da Dokumacılık”ile ilgili elimizdeki veriler çok fazla değildir. Urartular kumaş için yün, keten ve ipek gibi hammaddeleri kullanmışlardır. Ayrıca dokuma aleti yapımında bronz, kemik, pişmiş toprak ve ahşap gibi hammaddelerden faydalanmışlardır. Urartular'da ağırşak, tezgâh ağırlığı, dokuma tezgâhı, iğ, tarak, spatula ve mekik gibi aletlerin kullanıldığı tespit edilmiştir. Urartular'ın kullandıkları dokuma tezgâhı diğer uygarlıklardaki dokuma tezgâhlarından farklı bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Özetle; arkeolojik çalışmalardan, yazılı kaynaklardan ve görsel sanatlardan yola çıkarak Urartu'da dokumacılığın önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dokumacılığın hem saray kontrolündeki atölyelerde hem de kadın işçiler tarafından tek kişilik ya da iki kişilik dokuma tezgâhlarında yapılan bir faaliyet olduğunu ifade edebiliriz.
Özet (Çeviri)
The weaving activities that started with the Neolithic Age in Anatolia continued until the Urartians. However, there is not a lot of data about“Weaving in Urartu”. Urartutians used raw materials like wool, linen and silk for fabric. They also benefited from raw materials such as bronze, bone, terracotta and wood for making weaving tools. In Urartians it was determined that tools such as spindle, loom weight, weaving loom, spindle, comb, spatula and shuttle were used. The weaving looms used by the Urartians are different from the weaving looms in other civilizations. In summary; We can say that weaving is an important place in Urartu by archeological studies, written sources and visual arts. Weaving can be said to be an activity carried out both in the palace control workshops as well as in the single-person or two persons weaving looms by women workers.