Arşiv belgeleri ve Hâkimiyet gazetesi ekseninde Kayseri (1961-1965)
Kayseri (1961-1965) in terms of archive documents and Dominance journal
- Tez No: 480415
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN ALTUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kayseri geçmişten günümüze kadar olan süreçte önemli yerleşim merkezleri arasında yerini almıştır. Kayseri coğrafi konumu, uzun yılları kapsayan tarihiyle dikkat çekmiş, şehir birçok esere konu olmuştur. Bu Çalışmada Kayseri'nin 1961-1965 yılları arasındaki dönem incelenmiştir. 1960 yılında meydana gelen askeri darbe sonrası Yassıada sürecinin Kayseri'ye yansımalarını ele almak adına tez konusu tespit edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanılan ilk askeri müdahale sonrasında yönetimde bir takım değişiklikler yaşanmış, suçlu bulunan isimler tutuklanarak Yassıada Mahkemeleri'nde yargılanmışlardır. Bu süreçte Kayseri önemli bir görev üstlenmiştir. Yassıada'da kalan mahkûmların Kayseri Merkez Cezaevi'ne getirilerek duruşmalarına burada devam edilmesi kararlaştırılmıştır. Çalışmada Kayseri'nin tarihi önemi hakkında bilgi verilmiş, 1961-1965 yılları arasında topluma yansıyan konular başlıklar halinde verilmiştir. Bu başlıklar siyasi, sosyal, ekonomik olaylar, eğitim, kültür-sanat, sağlık ve spor olarak belirlenmiştir. Kayseri'de siyasi durumun detayları, meydana gelen toplumsal olaylar, şehrin ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan çalışmalar, halkın sağlık bilincinin artırılması ve sportif faaliyetler gibi birçok konuya yer verilmiştir. Çalışma esnasında Hâkimiyet Gazetesi'nin nüshaları incelenmiş başlıklara uygun olarak bilgiler aktarılmıştır. Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi'ndeki belgelere ulaşılmış, belgeler tasnif edilerek çalışmaya dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kayseri has taken on a critical role among the most important cities in the country throughout history. The geographical stance of Kayseri has attracted attention with its comprehensive history and it has been mentioned in numerous studies. This study encompasses the period between 1961 and 1965 in Kayseri. The study specifically investigates the reflections of the Yassıada procedure, a period after the 1960 military coup. The 1960 military coup counts as the first coup in the Turkish Republic and resulted in changes in the administration, leading to trials of the guilty at Yassıada Court. Kayseri assumed an important role in this process. The convicts at Yassıada were transferred to Kayseri and their trials were completed in this city. This study employs the historical importance of Kayseri and enlists the issues that were reflected on the Kayserian society during 1961-1965. The issues were categorized as political, social, economic events, education, culture, art, health and sports. The study also includes such topics as the details of the political situation, social events that happened, attempts to meet the demands of the city, attempts to enhance consciousness on health, sports events and so on. The study investigated the contents of the Hakimiyet Newspaper and portrayed the corresponding issues. The documents in the Republican Archives were investigated, classified and included in the study.