Sosyal medya perspektifinden gerilla pazarlama ve bir araştırma
Guerilla marketing from social media perspectiveand a research
  1. Tez No: 480416
  2. Yazar: MEHMET BURÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL TANYERİ MAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Sosyal medya, 2000'li yıllarda ortaya çıkan web 2.0 teknolojilerine paralel olarak gelişim göstermiş dijital platformlardır. Sosyal medyanın milyonlarca kişi tarafından kullanılmaya başlanması ve geleneksel medyanın rekabet ortamında yeteri kadar farklılık yaratamaması sosyal medyayı pazarlama aracı hâline getirmiştir. Gerilla pazarlama ise, teknolojiyi oldukça fazla kullanan sıra dışılığı ve hayal gücünü esas alan, geniş hedef kitle oluşturarak onlarla sıkı bağ kurmak isteyen bir pazarlama yöntemidir. Bahsedilen bilgilerden yola çıkarak ele alınan araştırmada sosyal medya ile gerilla pazarlama kavramı bağdaştırılarak, sosyal medya platformları üzerinde yer alan gerilla pazarlama faaliyetleri incelenmiştir. Çalışmada sosyal medya ile gerilla pazarlama arasındaki bağlantıya açıklık getirmek ve işletmelerin gerilla pazarlama yöntemlerini hayata geçirirken sosyal medyayı kullanma durumlarını belirlemek hedeflenmiştir. Çalışma teori ve uygulama kısımlarından oluşmaktadır. Teori kısmında sosyal medya ve gerilla pazarlama hakkında literatür taraması yapılmış ve bu iki kavram tüm özellikleri ve işlevleri bakımından birbiriyle ilişkilendirilmiştir. Uygulama kısmında ise kurumların sosyal medya sitelerinde yayınladığı görsel içerikli ve açık hava alanlarında uygulayıp sosyal medya sitelerinde de yer verdikleri gerilla pazarlama örneklerinden yirmi tanesi seçilerek gösterge bilimsel analizi çerçevesinde yorumlanmıştır. Çalışmada sonuç olarak sosyal medya platformlarının gerilla pazarlama faaliyetlerini hesaplı yoldan çok kişiye ulaştırabileceği önemli bir platform olduğu ama tüm avantajlara rağmen yoğun olarak kullanılmadığı görülmüştür. Bütçesi kısıtlı olan işletmelere fırsat sağlamasına karşın onların bu fırsatı yeteri kadar değerlendiremediği, gerilla pazarlama faaliyetlerinin yayınlanmasında sosyal medya platformlarının ürünlerini tüm uluslararası alanda pazarlayan büyük ölçekli işletmeler tarafından daha sık kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media is the digital platforms appeared in the years of 2000s and have shown development in accordance with web 2.0 technologies. The use of social media by millions of people and the inability of traditional media to make as much difference enough in the competitive environment has made social media a marketing tool. Guerilla marketing, on the other hand, is a method of marketing that is based on the extraordinary and imaginative use of technology, which creates a large target audience and wants to establish close ties with them. Starting from the mentioned information, in this study it has been analyzed the guerilla marketing activities by connecting the social media and the concept of guerilla marketing in social media platforms. The target of the study is to clarify the connection between the social media and guerilla marketing and the situation of businesses using social media while realizing the guerilla marketing methods. The study consists of theory and application chapters. In the theory chapter, the literature review about social media and guerilla marketing habe been made and these two concepts have been linked to each other at all functions and characteristics. And in the application chapter, 20 examples from the contents including visual images shared on social media sites by institutions and the guerilla marketing methods applied in open air spaces and shared on their social media platforms have been chosen and they were interpreted in the framework of scientific analysis. As a result, it is seen that social media platforms are important platforms that can bring marketing activities economically to many people but it is not used intensely despite all the advantages. It has been found that although they provide opportunities for businesses with limited budgets, they cannot evaluate them as much as they can afford, and also it has been found that in the publication of guerrilla marketing activities, social media platforms are used more frequently by large-scale businesses that market their products all over the international arena.