Liberal özgürlük bağlamında iktidar ve insan
Human and sovereignty in the concept of liberal democracy
  1. Tez No: 480434
  2. Yazar: GÜLTEKİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN TOPAKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsanın yalnızca insan olmasından kaynaklanan, başta özgürlüğü olmak üzere vazgeçilemez hakları vardır. İnsan toplumsal olmadan önceki haliyle de bir varlığa sahiptir. Onun dünyadaki mevcudiyeti her türlü düşüncenin ve kavramın üzerindedir. Oysa özü bireycilik, özgürlük olan ve doğal düzen, sınırlı devlet esasına dayanan liberal demokrasilerde özgürlük düşüncesi iktidarların tahakkümlerinin bir aracına dönüşmüştür. İktidar sahipleri, iktidarda kalmak, iktidarlarının devamını sağlamak için insanın en temel özgürlüklerinin kısıtlanması gerektiğini düşünmüşlerdir. Yaşanan krizler, başta özgürlükler olmak üzere liberalizmin temel değerlerini ve ilkelerini etkisiz hale getirmiştir. Liberal demokrasiyi destekleyen düşünce yapıları da, devletlerin kısıtlayıcı, baskıcı iktidar olma anlayışları ve ekonomik liberalizmin insanı tek tipleştirmek isteyen anlayışı karşısında etkisiz, kayıtsız kalmıştır. Bu çalışmada savunulmaya çalışılan tezlerden biri, liberalizmin, insanı, toplumu hatta yaşamı algılama şeklinin; ekonomik liberalizmin yani kapitalist – emperyalist dünya düzeninin arzu ettiği, talep ettiği gibi olduğudur. Bir diğeri ise; yaşadığımız dünyanın, içinde liberalizmin önemli kavram ve önermelerinin de yer aldığı ancak her geçen gün daha da otoriter / totaliterleşen bir devlet ya da iktidar ağı ile karşı karşıya olduğudur. Bu çalışmaya göre Dünya“Totaliter Devlet Liberalizmi”ya da“Totaliter Liberalizm”diye adlandırabileceğimiz yeni bir siyasal anlayış, kavram ve terminoloji ile karşı karşıyadır.
Özet (Çeviri)
Man has indispensable rights, arising from being merely human, especially freedom. Man has an entity as he had before being social. His existence and presence in the world are above all sorts of thoughts and concepts. The essence of liberal democracy is individualism and freedom; however, in liberal democracies based on natural order and limited state principles, the idea of freedom transforms into a dominating tool of sovereign. Sovereign believes that even the most basic freedom of man has to be restricted to stay in sovereignty and maintain sovereignty. The crises experienced have neutralized the fundamental values and principles of liberalism, especially freedom. The thought systems that support liberal democracy have remained ineffective and indifferent to the understanding of states as restrictive, repressive power and to the perception of economic liberalism trying to standardize man. One of the thesis to be defended in this study is that the way people perceive society and even life in liberalism is like what economic liberalism, in other words, capitalist-imperialist world order desires and requests. The other thesis is that the world we live in is faced with a more authoritarian/ totalitarian state or power network in which important concepts and proposals of liberalism take place. According to this study, the world is confronted with a new political perception, concept and terminology that we can call“Totalitarian State Liberalism”or“Totalitarian Liberalism”.