Örgütlerde mağduriyet algılamasının intikam niyeti ve affetme üzerindeki etkisi: Bir uygulama
The effect of perceived victimization on revenge intention and forgiveness in organizations: A field study
- Tez No: 480441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİBBİ SUAT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde örgütlerin sayısının gittikçe artması, birçok insanın gününün büyük kısmını bu örgütlerde geçiriyor olması, örgütlerin hayatımızdaki yerinin önemini arttırmıştır. Örgütlerde tıpkı insanların yaşadığı toplumlar gibidir. Örgütlerin, yaşayan mekanizmalar olduğu söylenebilir. Toplumlarda; aile içinde, okulda karşılaşılan sorunlar, yaşanan olaylar örgütler içinde geçerlidir. İnsan, belirli bir amacı gerçekleştirmek için kurulan örgütlerin temel unsurudur ve örgütün amacını gerçekleştirmede başarılı olabilmesi için en başta gelen faktördür. Çünkü bireylerin örgütlerine karşı tutum ve davranışları örgütsel çıktıları önemli ölçüde etkilemektedir. Kişinin kendisini, üyesi olduğu örgütün bir parçası olarak görmesi, örgütün amaçlarını gerçekleştirme hususunda katkıda bulunmasını sağlamak gerekir. Bu tez çalışmasının amacı, mağduriyet algılaması, intikam niyeti ve affetme kavramlarına açıklık getirerek, Kayseri ilinde faaliyet gösteren özel bir şirkette çalışanların mağduriyet algılamalarının, intikam niyeti ve affetme üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmanın yöntemi kısmı evren ve örneklem, veri toplama yöntemi, ölçekler, verilerin değerlendirilmesi ve yorumlanması ile alakalı bilgileri içermektedir. Araştırmaya ait bulgular ise, katılımcıların demografik özellikleri ve anketlere verdikleri cevapların analiz edilmesi sonucu elde edilen verilerin sonuçlardan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında, Kayseri'de üretim yapan özel bir şirketten, anket yöntemi ile edinilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma için oluşturulan hipotezler, elde edilen veriler doğrultusunda, T testi ve regresyon analizi ile test edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, çalışanların dolaylı mağduriyet algılama düzeyinin, affetme algısının boyutlarından başkalarını ve durumu affetme üzerinde etkisinin olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışanların dolaylı mağduriyet algılama düzeyinin, intikam niyeti üzerinde de etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte cinsiyet ile değişkenler arasındaki ilişkiye bakıldığında ise kadınların erkeklere göre daha fazla intikam niyetinde oldukları, erkeklerin kadınlara göre daha fazla mağduriyet algıladıkları sonucuna varılmıştır. Cinsiyet ile affetme arasında herhangi bir ilişki tespit edilememiştir. Araştırmada elde edilen diğer sonuçlara göre, beyaz ve mavi yaka çalışanların mağduriyet algıları ve intikam niyeti üzerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bununla birlikte beyaz ve mavi yaka çalışanların affetme algısının boyutlarından sadece kendini affetme arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Eğitim durumlarına göre değişkenler arasındaki ilişkiye bakıldığında ise sadece lise mezunları ile 4 yıllık üniversite mezunları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our present day, the increasing number of organizations and the fact that many people spend most of their times in these organizations increase the importance of organizations in our life. Organizations are just like the communities in which human beings live. The organizations can be considered as living mechanisms. The problems, the experiences that human being encounters in family, school or communities also happen in organizations. Human being is the essential element of the organizations which are established in order to carry out a specific aim and he is the most important factor for the organizations to fulfill their goals to be successfull. Because, the attitudes and behaviours of the people towards their organizations have significant influences on the output of the organizations. It is important for organizations to encourage its workers to consider themselves as a part of organization and contribute to organizations for succeeding in its goals. The aim of this thesis is to measure the effect of perceived victimization on revenge intention and forgiveness in a private company placed in Kayseri by clarifying the concept of the perceived victimization,revenge intention and forgiveness. The method of the research consists of the data regarding to information about population and sample, data collection, scales, assesment and interpretation of collected data. The findings of the resaearch includes the outcomes of data that are gathered by the analysis of participants' demographic attributes and their answers to the surveys. In the scope of the study, the data which have been obtained through a survey conducted in a private company in Kayseri is analyzed. Hypotheses which are devoloped for this thesis are tested by using regression analysis and T tests. According to the findings obtained from the research, it is concluded that the level of the workers' perception about indirect victimization has influences on the forgiveness of others and the situation. Additionally, it is also concluded that the level of the workers' perception about indirect victimization has influences on revenge intention. However, when it comes to relation between gender and the variables, it is concluded that female workers have more revenge intention compared to male workers. Another result obtained through this research is that male workers perceive victimization more in comparison to female workers. There is not any relation found between gender and forgiveness. According to other findings found out on this research, it is concluded that there is not any meaningful difference between white-collar and blue-collar workers in terms of perceiving victimization and revenge intention. However, there is a meaningful difference on self-forgiveness of white-collar and blue-collar. As for relation between education and variables, the only considerable difference found out is between high-school graduates and postgraduates.