Elektronik ödemelerde blok zinciri sistematiği ve uygulamaları
The blockchain systematics and applications in electronic payments
- Tez No: 480442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ AKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Elektronik ödemeler, merkezi yapılar ile yakından ilişkili ve bağlıdır. Bu, elektronik ödemelerin kullanımı ve koordineli çalışmaları için düzenleyiciler tarafından beklenen bir gerekliliktir. Elektronik ödemeler bir merkeze bağlı olmaksızın en çok blok zinciri teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu tez, blok zinciri teknolojisinin elektronik ödemeler alanındaki fonksiyonu ve etkisi hakkında genel bir bakış sunmaktadır. Blok zinciri, işlemlerin kaydedilmesi ve varlıkların bir ağda izlenme sürecini kolaylaştıran, paylaşılan ve dağıtık bir kayıt şeklidir. Blok zinciri sistemi, A'dan B'ye herhangi bir aracı olmaksızın kripto para transferi sağlamasının yanında birçok farklı imkanlar da sunmaktadır. Blok zinciri sistemi, tek bir noktadan işlemlerin yapılmasına imkan verirken, işlem masrafları ve süre açısından da önemli tasarruflar sağlamaktadır. İşte bu çalışmada geleneksel ekonomik yapıyı belirli alanlarda değiştirebilecek bir sistem olan blok zinciri sistematiği tanıtılmaya çalışılmıştır. Blok zinciri teknolojisinin altında yatan temel kavramlar ve kripto paraların arkasındaki dağıtık yapı açıklanmakta olup, sistemin finansal uygulama alanları üzerinde odaklanılmıştır. Ayrıca blok zinciri gelişimi ve kullanımı ile ortaya çıkan yeni durumlar da değerlendirilmiştir. Bu tez, blok zinciri teknolojisinin finansal sektörü özellikle elektronik ödemeler alanında nasıl etkilediğini incelemek amacıyla, teorik bir çerçeve ve terminolojinin oluşturulmaya çalışıldığı tanıtıcı niteliğe sahip bir çalışma olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Electronic payments are closely related and connected to central institutions. This is an expected requirement by regulators for the use of electronic payments and for coordinated work. Regardless of a center, electronic payments are operated by mostly using blockchain technology. This thesis provides an overview of the functions and effects of blockchain technology in field of electronic payments. Blockchain is a shared distributed form of recording that facilitates the process of recording transactions and monitoring assets in a network. The system has not a center, it provides crypto money transfer from A to B without a third party and many other possibilities. While the block chain system can be operated from a point where it is used, it significantly economizes the duration and operation costs. The system which is explained with blockchain that can innovate traditional economic structure in specific areas. This thesis focuses on explaining its financial application areas, conceptualizing blockchain technology and its distributed computing technology behind the cryptocurrency. It also assesses situations that arise with the development and use of blockchain. This thesis is based on literature review, attempted to establish a theoretical framework and terminology to examine how blockchain technology affects the financial sector, especially in field of electronic payments.